ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Профитот на Volkswagen ги изарадува инвеститорите

Последните податоци за финансиската презентација на најголемиот производител на автомобили во Европа – Volkswagen, ги изненадија аналитичарите. Според објавениот извештај на компанијата оперативната добивка на групата се зголемила за 16% за третиот квартал, достигнувајќи 3,2 милијарди евра пред оданочување. На овој начин финансискиот резултат ги надмина очекувањата на аналитичарите, чија …

Повеќе »

Daimler ќе купи 25% од производителот на велосипеди MV Avgusta

Германската автомобилска корпорација Daimler AG објави дека ќе купи 25% од италијанскиот производител на мотори MV Agusta. Трансакцијата ќе биде дел од долгорочниот план за соработка меѓу двете компании. Како резултат на тоа, германскиот автомобилски гигант ќе има пристап до лесните високи трицилиндрови мотори развиени за моторите на Avgusta, соопшти …

Повеќе »

Се движиш и ти се полни батеријата на телефонот

Ем практична, ем здрава – таква е најиновативната батерија за смартфон, која се полни преку движење од страна на сопственикот на телефонот. Таа се вика Ampy и ја претвора кинетичката енергија во електрична. „Се започна со едно разочарување, познато на сите – паметен телефон со слаба батерија”, објаснуваат програмерите на …

Повеќе »

Snoop Dog инвестираше во алкохол

Познатиот хип-хоп изведувач Snoop Dog се ориентираше кон бизнисот со алкохол. Тој вложи средства во бразилскиот бренд Cuca Fresca, и стана негово рекламно лице. Музичарот ќе го рекламира новиот пијалок на брендот „Drink Different”, со вкус помеѓу рум и текила. Суперѕвездата сподели дека се заљубил во егзотичната земја уште во …

Повеќе »

Кинези ќе ја градат првата голема брзина линија во Мексико

Кинеската компанија „China Railway Construction” ќе го направи првиот експресен воз во Мексико, кој ќе биде и прв во цела Латинска Америка, соопштија од мексиканската влада. Проектот е во вредност од 3.76 милијарди долари и вклучува изградба на железничка пруга, купување на опрема и вагони, како и одржување на воз. …

Повеќе »

Аргентина ги забрани активностите на Procter & Gamble

Аргентинските власти ја блокираа активноста на Procter & Gamble во земјата и ја обвинуваат компанијата за даночни измами, пренесува Wall Street Journal. Даночната агенција AFIP пушти соопштение во кое ја обвинува компанијата за измама од 138 милиони долари поврзани со увозот од Бразил. Според агенцијата операциите кријат приход на државната …

Повеќе »

На 69-то место сме по просперитет

Македонија е поставена на 69-то место во годинешниов пласман за најпросперитетните земји во светот, за разлика од лани каде бевме на 79-тото место. Ова го објави британскиот истражувачки центар Legatum Institute. Нашата земја се рангира после нашите соседи Грција, која е на 59-то место и Бугарија на 48-мото место. Србија се …

Повеќе »

Корисниците на Facebook ќе можат да влегуваат анонимно во мрежата на Tor

Корисниците на Facebook ќе можат директно анонимно да влегуваат во социјалната мрежа низ системот Tor. Пред време тоа исто можеше да се направи, но тогаш профилите излегуваа како пробиени и немаше пристап до нив, соопштува „BBC”. Во моментот Facebook е единствената голема интернет компанија која овозможи пристап преку Tor. Овој …

Повеќе »

Publicis Groupe се здоби со американската компанија Sapient

Француската IP и рекламна групација Publicis Groupe ја здоби американската агенција за дигитален маркетинг Sapient за сума од 3.7 милијарди долари, соопштуваат светските медиуми. Договорот ќе овозможи пристап на третата по големина во светот ИП агенција до нови географски пазари и можност за нови извори на приход од советување во …

Повеќе »