ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Кои се најдобрите смартфони на пазарот во моментов?

Кога купуваме нов телефон, убаво е да си направиме детално истражување на она што ќе ни е најкорисно. Изборот е веќе голем и никако не е лесен. Сајтот Business Insider дава одредени насоки така што ги подредува најдобрите смартфони на пазарот во моментов. Класификацијата е направена врз база на фактори …

Повеќе »

Исповед на првиот човек од Р.Македонија кој организирал туристичка тура

Коле Цапкановски се смета за првиот човек во Македонија кој се обидел да организира групна авионска тура во Амстердам. Еве ја накратко неговата исповед: „Се се одвиваше преку туристичката агенција САРАФ една од малкуте тогашни приватни агенции (се појави тогаш и ВИП ТУРС, веке од поодамна беше и АДРИАТИК МАВРОВО …

Повеќе »

Amazon ќе инвестира $ 2 милијарди

Најголемиот синџир во светот за онлајн трговија Amazon објави дека ќе инвестира дополнителни 2 милијарди долари за проширување на своите активности во Индија. Amazon прецизираше дека инвестициите ќе го поддржуваат брзиот раст на компанијата и ќе ја подобрат услугата. „Гледаме огромен потенцијал во индиската економија и во растот на тргување …

Повеќе »

New York Times пушта поевтино и пократко печатено издание

Еден од најпопуларните американски весници – New York Times, планира да лансира на пазарот пократко и поевтино печатено издание. Целта е да се најде рамнотежа помеѓу она што читателите сакаат да го добијат како содржина и тоа колку се подготвени да платат за него, информираат од Mashable. Во последно време …

Повеќе »

Сопственик ги забрани најгласните деца во ресторан

Сопственик на еден ресторан во американската сојузна држава Калифорнија го забрани пристапот на бучните деца во локалот. Уште пред 2 години Крис Шејк, сопственикот на “Пештерата на стариот рибар” во Монтереј објави дека ресторанот повеќе нема да нуди високи столици за деца. Неодамна правилата за малите клиенти биле дополнително затегнати. …

Повеќе »

“ЛУКОИЛ Македонија” повторно прогласена за најдобро претпријатие во Групацијата ОАД ЛУКОИЛ надвор од Русија

Групацијата “ЛУКОИЛ” – една од најголемите меѓународни нафтено-гасни компании ја прогласи компанијата “ЛУКОИЛ Македонија” за најдобрa компанија помеѓу своите фирми-ќерки кои оперираат во триесет земји од светот, надвор од Русија. Со решение на раководството на Компанијата “ОАД ЛУКОИЛ”, ЛУКОИЛ Македонија ДООЕЛ Скопје по втор пат се здоби со признание за …

Повеќе »

Акциите на Македонски Телеком денес со најголем пораст

На 01.08.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 3.513.429,61 денари (57.125,41 евра) од кои 3.510.129,61 денари се остварени на Официјалниот пазар, додека на Редовниот пазар се истргувани хартии од вредност во вредност од 3.300,00 денари. Прометот од редовното тргување со акции на дневно ниво бележи …

Повеќе »

Што да не купуваме од Amazon?

Не секогаш американскиот гигант во онлајн продажбата Амазон (Amazon) е најевтиното место за шопинг, покажува истражувањето, пренесува Маркетуоч. Минатата недела Амазон ги објави финансиските резултати за вториот квартал, и за 52-риот последователен квартал продажбата на компанијата, достигна двоцифрен раст. Приходите беа над 19 милијарди долари или 23 отсто повеќе на …

Повеќе »

Се продава чанта со 1000 година гаранција

Компанијата за луксузни производи The House of Borgezie создаде чанта за 178 000 долари, која има 1000 години гаранција. Чантата Le Palais е начичкана со скапоцени камења. Не е голема, но располага со кармин и телефон. Таа е инспирирана од портите на Бакингемската палата и има геометриски дизајн кој потсетува …

Повеќе »