ПРЕТПРИЕМНИШТВО

“Лукоил” се разделува со бизнисот во Украина, го продава на Австријците

Руската нафтена компанија “Лукоил” се договорила да продаде 240 бензински пумпи и 6 нафтени бази, на австриската AMIC Energy Management, соопшти сајтот Mediapool. “Продажбата на синџирот на бензински пумпи и на нафтените бази во Украина на AMIC ќе им овозможи на “Лукоил” да ја оптимизираат структурата на средствата и системот …

Повеќе »

Кога се очекува продажбата на iPhone 6

Новиот паметен телефон на Apple – iPhone 6, може да се појави на пазарот подоцна од очекуваното. Apple можеби планира да го лансира iPhone 6 на 14 октомври, бидејќи самиот месец ќе биде исклучително напорен за компанијата, пишува Ричард Педи од MacRumors, повикувајќи се на извор од гигантот. Истиот извор …

Повеќе »

Продаваат 8 милиони акции на Манчестер Јунајтед

Фамилијата Глејзер ќе се раздели со 8 милиони акции или 5% од капиталот на фудбалскиот тим Манчестер Јунајтед, пишува Financial Times. Имајќи ја предвид цената на акциите на клубот при затворањето на вчерашната трговија – 19,31 долари за готово, сопствениците ќе заработат средства во вредност од околу 154 милиони долари …

Повеќе »

Реплек забележа најголем пораст на акциите

На 31.07.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 1.028.412,73 денари (16.720,80 евра) од кои 1.028.412,73 денари се остварени на Официјалниот пазар. Од акциите кои што се тргуваат на Официјалниот пазар најголемо учество во вкупниот дневен промет имаа акциите на Алкалоид Скопје со промет од 152.300,00 …

Повеќе »

И Wikipedia го прифаќа Bitcoin

Wikimedia Foundation, објави дека веќе ќе прифаќа донации од виртуелната валута биткоин. Така Wikipedia станува најновата организација која прифаќа да оперира со виртуелната валута. Биткоините не се регулирани од ниту една земја или централна банка. Лиса Грувел од Wikipedia прецизираше дека за фондацијата секогаш било важно да се направат донациите …

Повеќе »

Атлантик група во првото полугодие од 2014 година оствари раст на приходите и профитабилноста

Почетокот на изградбата на нова фабрика и проширување на дистрибутивното портфолио ја обележаа првата половина од 2014 година Во првата половина од 2014 година, Атлантик Група оствари 327,2 милиони евра приходи од продажба што претставува раст од 2,1% во однос на истиот период минатата година. Добивката пред камати и даноци …

Повеќе »

Го осудија McDonald’s да плати $ 27 милиони за два смртни случаи

Судот во Тексас го осуди McDonald’s да плати отштета од 27 милиони долари по обвинение за недоволна безбедност во еден од објектите, кое придонело за смртта на двајца млади во февруари 2012 година, информираше Bloomberg. Жртвите се 18-годишниот Дентон Вард, претепан до смрт во ресторанот и 19-годишната девојка Лорен Остра …

Повеќе »

Опадна продажбата на Viagra

Продажбата на Viagra во вториот квартал на годината се намали за 11% до 427 милиони американски долари, објави Bloomberg. Падот се издвојува уште посилно, што се однесува до пазарот надвор од САД, каде што приходите од производот се 28% помалку. Слабата продажба на лекот за стимулирање на ерекцијата е во …

Повеќе »

Акциите и приходите на Facebook зголемени двојно

Facebook забележа подобри резултати од очекуваните, така што приходите од рекламата за мобилни уреди продолжуваат да растат, како и бројот на корисниците. Компанијата соопшти дека има заработено 788 милиони долари или 30 центи по акција, во периодот април-јуни. За истиот период минатата година добивката беше 331 милиони долари или 13 …

Повеќе »