ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Се прави драстична промена во дизајнот на BMW

Според Карим Хабиб, дизајн директор на BMW, BMW M2 ќе биде меѓу последните модели кои ќе ја почитуваат оваа дизајнерска филозофија на BMW. Се чини дека оваа промена ќе замине од LED технологијата. Во иднина се очекува LED светлата да станат стандардни за Баварските модели. Тие, заедно со ласерските светла, …

Повеќе »

Anthura во Кочани ќе вработи 250 лица и ќе извезува растенија низ целиот свет

Anthura е компанија број 1 во светот во областа на одгледување и размножување на Anthurium, и една од најдобрите во добивањето на високо квалитетни растенија од Phalaenopsis. Продажбата на Антуриум (Anthurium) и Орхидеи (Phalaenopsis) се остварува од главната канцеларија во Bleiswijk, Холандија. Производите на Anthura се испорачуваат во повеќе од …

Повеќе »

Wow Air: Летајте до САД за 99 долари!

По цени од 99 долари се нудат билети за летовите меѓу Европа и САД на нискотарифната компанија Wow Air. Исландскиот превозник ќе лета од Лондон и Копенхаген до Вашингтон и Бостон. Летовите до Бостон се планирани за март 2015 година, но билетите за првиот лет се веќе распродадени. До Вашингтон …

Повеќе »

ТАВ Македонија му посака добредојде на милионитиот патник на скопскиот аеродром

Аеродромот „Александар Велики“ – Скопје со кој раководи ТАВ Македонија, го прослави својот успех со достигнувањето на ‘милион патници’ годинава „ТАВ Македонија“, компанијата која е дел од водечкиот аеродромски оператор, холдингот “ТАВ Аеродроми“, на 28 октомври, го пречека милионитиот патник на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје со церемонија за доделување …

Повеќе »

Кинескиот воз, кој тргнува да го покори светот

Двете најголеми кинески и светски производители на локомотиви – CNR и CSR соопштија дека и двете компании чии седишта се во Пекинг, најверојатно ќе се спојат една во друга. Причината која се истакнува е сосема едноставна: наместо да си трујат животот во конкурентската трка меѓусебно за најдобри цени, двата гиганти …

Повеќе »

Акциите на Twitter паднаа за 10% по објавувањето на финансиските резултати

Во почетокот на неделата Twitter објави добивка која одговара на очекувањата на аналитичарите, но и покрај тоа акциите на компанијата поевтинија значително. Профитот на социјалната мрежа за третиот квартал е во износ од 1 цент по акција. Приходите за периодот изнесуваат 361 милиони долари, а за истиот квартал од минатата …

Повеќе »

Профитот на British Petroleum падна за 21% поради санкциите врз Русија

Намалената вредност на рубљата и ниските цени на нафтата го погодија профитот на British Petroleum (BP). Компанијата остварила приход од 3 милијарди долари во третиот квартал на 2014 година, што е за 7 милиони долари помалку од профитот за истиот период претходната година, пишува „ББЦ”. Од BP, кои се голем …

Повеќе »

Летови Европа-САД за 99 долари

На невидени цени од 99 долари се нудат билети за летовите меѓу Европа и САД на нискотарифната компанија Wow Air. Исландскиот превозник ќе лета од Лондон и Копенхаген до Вашингтон и Бостон. Летовите до Бостон се планирани за март 2015 година, но билетите за првиот лет се веќе распродадени. До …

Повеќе »

Банани за 681 милиони долари

Cutrale Group и Safra Group се согласиле да се здобијат со американскиот трговец на банани Chiquita Brands International, соопшти Bloomberg. Вредноста на зделката ќе биде 681 милиони долари. Бразилските купувачи ќе платат 14,5 долари за секоја акција на компанијата со седиште во Шарлот, Нова Каролина. Првичната понуда на Cutrale и …

Повеќе »