ПРЕТПРИЕМНИШТВО

JPMorgan Chase со 31% раст на профитот

Најголемата американска банка по големина на активата JPMorgan Chase забележа 31% зголемување на профитот за вториот квартал од годината, јави “Блумберг”. “Нето добивката на банката во вториот квартал порасна до 6,5 милијарди долари, или 1,60 долари по акција, во споредба со 4,96 милиони долари, или 1,21 долари по акција, за …

Повеќе »

Lenovo стана број 1 меѓу производителите на компјутери

Кинеската компанија Lenovo во последниот квартал го замени Hewlett-Packard од врвната позиција кај производителите на компјутери. Периодот беше обележан со пад на извозот во износ од 11%, предизвикан од растот кај таблетите и телефоните. Тоа беше петти последователен квартал со пад на глобалниот извоз и аналитичарите предвидуваат трендот да продолжи …

Повеќе »

Google дава половина милијарда долари за реклама на Moto X

Од Motorola Mobility изгледа напорно се подготвуваат за лансирање на првиот флагмански smartphone – моделот Мото X. Очекувањата се тој да се претвори во голем хит и да ја поврати славата на купените од Google мобилни производители. За да гарантираат успех, од Google нема да се потпираат единствено на техничките …

Повеќе »

Louis Vuitton плати 2 милијарди евра за Loro Piana

Компанијата за луксузни стоки LVMH (Moet Hennessy Louis Vuitton SA) со седиште во Париз, се здобила со 80% од италијанскиот производител на луксузна брендирана облека од кашмир Loro Piana. Вредноста на договорот е 2 милијарди евра, соопшти Reuters. Со купувањето француската група сака да дојде до зголемување на продажбата на рачно …

Повеќе »

Opel ќе произведува Mokka во Сарагоса

Малиот SUV Mokka на германскиот автомобилски концерн Opel ќе се произведува во фабриката на компанијата во шпанскиот град Сарагоса. Менаџерите на GM и Opel се одлучиле да ги користат и капацитетите во Сарагоса поради силниот кориснички интерес за моделот во Европа. Во моментов единствените производствени капацитети на Mokka се во …

Повеќе »

Соларната индустрија во Германија пред распаѓање

Германија има изработено рекордни 23,9 гигавати струја од илјадниците фотоволтаични системи wèra, објави списанието “Форбс”, повикувајќи се на SMA Solar Technology. Иако повторно го подобри светскиот рекорд, колапсот на германската соларна индустрија почнува да се шири кај производителите.

Повеќе »

АвтоВАЗ планира 30 нови модели

Во следните 5 години производителот на автомобили Автоваз ќе лансира 30 нови модели. Веста беше објавена лично од претседателот на компанијата Игор Комаров за време на економскиот форум во Самара. Засега не се откриваат информации какви ќе бидат новите модели. Според гласини некои од нив ќе ја надградат Lada Priora, …

Повеќе »

Кинески холдинг ја купува зградата на британската Lloyd’s

Кинескиот финансиски холдинг Ping An Insurance Group се согласи да ја купи зградата на британската корпорација Lloyd’s во Лондон за 260 милиони фунти (388 милиони долари), пренесе “BBC”. Зградата е еден од највпечатливите имоти во Лондон и е во сопственост на германскиот фонд за управување со средства Commerz Real, кој …

Повеќе »

Собирање и трошење на Мој клуб поени на Т брендот, во над 250 продажни места низ Македонија

– Секој T-Mobile корисник може да собира или да плаќа со поени во партнерската мрежа или да нарача подароци, телефони и услуги од Мој Клуб каталогот – Програмата за лојалност Мој клуб е проширена со партнерската мрежа на Тинекс, Космо, Нептун, и сите брендови на Fashion Group – Најголемата програма …

Повеќе »