ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ОКТА со новогодишни изненадувања за децата од ПОУ Иднина и Д-р Златан Сремец

Новогодишните и божиќните празници се ближат, а со тоа расте претпразничната еуфорија и се буди желбата за дарување и дружење кај секој од нас. Токму ова беше инспирација за компанијата ОКТА повторно да организира предновогодишна заедничка дружба со своите долгогодишни пријатели – штитениците од посебните училишта Иднина и Д-р Златан …

Повеќе »

Атлантик Група и Ferrero со новогодишни изненадувања за дечињата

Како што наближуваат новогодишните и божиќните празници, се повеќе се чувствува претпразничната атмосфера и се буди желбата за дарување и дружење кај секој од нас. Токму ова беше инспирација за Атлантик Група, во соработка за Ferrero да организира една предновогодишна заедничка дружба со дечињата од посебните училиште Иднина, СОС Детско …

Повеќе »

Новогодишен музички концерт во Веро Центарот

Празнична атмосфера за сите посетители во следните неколку дена За најубавите и највеселите празници во годината Веро-центарот подготвува програма која ќе ги анимира потрошувачите во периодот од 27 до 29 декември. На 27 декемвири со почеток во 18 часот најавен е голем новогодишен концерт со најзвучните имиња на македонското музичко …

Повеќе »

Азербејџан откупи 66 % од акциите на грчкиот гасен оператор

Грција продаде 66 % од акциите на државниот гасен оператор ДЕСФА. Мнозинскиот пакет на компанијата веќе е сопственост на државната нафтена компанија на Азербејџан ” Сокар “. Владата во Атина беше стисната од доверителите да ја зајакне програмата за приватизација. Во неделата се ратификува договорот за продажбата на основниот пакет …

Повеќе »

Hyundai продава дел за 3,1 милијарди долари

Раководството на јужнокорејскиот конгломерат Hyundai објави дека има намера да продаде финансиски поделби, за да ги затвори своите долгови и за да изврши реструктуирање, објави Bloomberg. Hyundai планира да продаде три финансиски компании, вклучувајќи ја осигурителната компанија Хјундаи Секјуритис, како и други средства, меѓу кои луксузните бањи на Триј Хотел.

Повеќе »

Пристигна ŠKODA Rapid Spaceback – новиот градски заводник

За комфорно и безбедно возење во кое ќе уживате Оваa зима и македонските возачи ќе можат со своите семејства да уживаат во патувањето и зимскиот одмор со новиот автомобилски убавец ŠKODA Rapid Spaceback, благодарение на генералниот импортер за ŠKODA – „Porsche Macedonia“. Атрактивен и економичен, првиот хечбек модел во компактната …

Повеќе »

GM излегува од Peugeot

Американскиот произведувач на автомобили General Motors објави дека излегува од капиталот на француската компанија PSA Peugeot Citroen, при што го продава својот удел од 7%, пренесе AFP. GM го продава целиот свој удел од 7% или 24,8 милиони акции во PSA Peugeot Citroen преку приватно пласирање на институционални инвеститори, посочува …

Повеќе »

„Пакомак“ и скопските кафулиња во еко акција за селективно фрлање на отпадот и негово понатамошно рециклирање

Компанијата Пакомак денес претстави нов систем за селективно фрлање отпад во угостителството, а кон акцијата досега се приклучија над 15 познати скопски кафулиња и ресторани. На овој начин, овие угостителски објекти ќе го дадат својот придонес кон општествено одговорното однесување и зачувувањето на животната средина и природните богатства на нашиот …

Повеќе »

” Бентли ” на пазарот пушти шалови

Нетрадиционално за нивниот бизнис, производителот на луксузни автомобили ” Бентли ” на пазарот пушти шалови. Овој Божиќ брендот не воодушевува со топли зимски шалови од кашмир. Тие се елегантни и луксузни.

Повеќе »