ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Двојна победа за Audi – награда од “Automobilwoche“ за дилерска мрежа

Кај Audi може да добиете најдобри совети: Брендот со четири прстени освои двојна победа на официјалното доделување на „Automobilwoche“ наградите за дилерска мрежа (ААА). Audi ја освои познатата награда во индустријата од Auto Mobil International (AMI) во Лајпциг. Брендот се најде на врвот во две категории: најдобар совет од дилерската …

Повеќе »

Се продава италијанско село на Алпите

Живописно италијанско село во италијанските Алпи е прогласено за прoдажба на eBay. Стартната цена започнува од само 245 000 долари. Во целата понуда сепак има мал услов. Повеќето од куќите се напуштени и во очајна состојба, а поправката чинелa стотици илјади евра. Еден од условите за да се оствари продажбата …

Повеќе »

Lufthansa и Air China создаваат заедничка компанија

Германската компанија Lufthansa и кинеската Air China планираат да создадат заедничко вложување за услуги на патиштата меѓу Кина и Европа, пишува влијателниот деловен весник The Wall Street Journal. Германската авиокомпанија потпиша меморандум за разбирање со кинескиот авиопревозник, кој вклучува проширување на трговското партнерство меѓу двете компании.

Повеќе »

ПОСКАПУВАЊА: Во септември – живеачката ќе поскапи за 5% ?

Фирмите од прехранбената индустрија ги почнаа пресметките – по поскапување на електричната енергија, голем дел од компаниите ги почнаа пресметките за повисоки трошоци а некои бројат и загуби, велат од порталб. Дел од фирмите од мелнико пекарската индустрија најавија повисоки цени за лебот. Можни поскапувања пресметуваат и компаниите од млечната …

Повеќе »

„Mall of the World“ ќе биде новиот најголем трговски центар во светот

Новиот најголем трговски центар во светот ќе биде во Дубаи. Дубаи започна проект за изградба на рекреативна и хотелска зона, која ќе го вклучува најголемиот трговски центар во светот. Ова го објави емирот на Дубаи шеикот Мохамед бин Рашид ал Мактум. Reuters потсетува дека плановите за проектот “Mall of the …

Повеќе »

5 непобитни закони на продажбата

Во продажбата има 5 закони. Ова го тврди американското списание за претприемништво Entrepreneur. Тие прецизираат дека законите важат како за онлајн, така и за реалните продажби. „Овие правила ја отклучуваат вратата на масивниот раст на бизнис приходите”, дополнуваат авторите. Кои се всушност тие?

Повеќе »

ŠKODA во Велика Британија по четврти пат настапува на легендарниот фестивал Goodwood

Goodwood во јужна Англија е уникатен настан за меѓународната и британската автомобилска сцена ŠKODA приреди многу изненадувања и уште еднаш го прикажа својот спортски карактер на овогодишното издание на фестивалот Goodwood. Брендот ги претстави дизајнерските концепти ŠKODA Yeti XTreme and ŠKODA VisionC, а рели автомобилот Škoda Fabia Super 2000 и …

Повеќе »

Subaru повлекува над 660 илјади автомобили од пазарот

Автомобилската компанија Subaru ќе повлече над 660 илјади свои возила од пазарот поради опасност од корозија на сопирачките, пренесе CNN. Компанијата има воспоставено дека во неколку нејзини модели кочниците се загрозени од корозија, поради практиката во некои земји снегот во зима да биде растопен со сол. Од Subaru најавија дека …

Повеќе »

Automobiles Peugeot го прошири своето партнерство со „Еуроимпекс“

Еуроимпекс, генерален увозник за Peugeot во Македонија, Србија и Црна Гора со цел да го загарантира својот развој, Automobiles Peugeot донесе одлука да примени регионална стратегија за увоз и дистрибуција во Балканските земји. За таа цел, Automobiles Peugeot го прошири своето партнерство со „Еуроимпекс“. Со ова, од 01-ви Јули 2014 …

Повеќе »