ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Германија воведе минимална плата

Германскиот парламент го одобри воведувањето на минимална плата во земјата. Надоместокот ќе изнесува 8,5 евра на час, што е повисоко од платените во САД и Велика Британија, пишува “BBC“. Предлог-законот е дел од коалицискиот договор меѓу Христијанодемократската партија на Ангела Меркел и социјалдемократите. Досега Германија беше една од 4-е држави …

Повеќе »

Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари за пчеларите

Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари субвенции за презимено пчелно семејство на 2.632 пчелари. Финансиската поддршка за презимено пчелно семејство изнесува 600 денари по пчелно семејство. Исплатени се субвенции на земјоделци кои одгледуваат пчели низ цела територија на Република Македонија. Владата со редовна исплата на субвенциите за земјоделците останува …

Повеќе »

Ги забранија чоколадните пити во Северна Кореја

Чоколадните пити веќе се забранети во Северна Кореја, соопшти јужнокорејскиот весник „Чосун”. Колачињата, покриени со чоколадо, меѓу кои има и крем, со години се главен производ на шверцот во Северна и Јужна Кореја. Од 2004 година севернокорејците имаат право да работат во индустрискиот парк Кесон, кој се наоѓа во демилитализираната …

Повеќе »

Благој Ѓорев доби Халал сертификат од Исламската заедница

Компанијата за преработка на маслодајни семиња “Благој Ѓорев” АД од Велес, доби “Халал” сертификат од Исламската верска заедница. Станува збор за примарен, принципиелен, документ кој потврдува дека процесот на производство, како и самите сосотојки кои се користат во него се во согласност со суштествените муслимански принципи. Производите исто така се …

Повеќе »

Вклучи се во големата хуманитарна акција „ПОДАРИ НАСМЕВКАˮ заедно да соберeме еден милион насмевки!

Неодамна, Стопанска банка ја започна хуманитарната акција „Подари насмевкаˮ во мисија да се соберат еден милион насмевки, и да се реализира донација во детските здравствени центри низ Македонија. Како што кажува името на акцијата „ПОДАРИ НАСМЕВКА“ во неа може да се вклучи секој хуман граѓанин кој има желба да помогне …

Повеќе »

Coca-Cola со нови безалкохолни пијалоци во капсула

Coca-Cola развива нова идеја за пуштање на растворливи безалкохолни пијалоци во капсула. За да се добијат освежителни пијалоци, капсулата во која има сируп и јаглерод, се става во машината. Се очекува голема разновидност од сличен вид пијалаци – од сокови и ладни чаеви до фитнес производи. Компанијата веќе го направи …

Повеќе »

Запознајте се со најмладата милијардерка во светот

Никој не предвидуваше дека Сара Блејк еден ден ќе биде дел од најбогатите жени во светот, која го има стекнато богатството сама. Таа започнува со само 5 000 долари заштеда и израснала многу оттогаш, велат од Forbes. Таа ја развива компанијата SPANX Footless Pantyhose, благодарение на своето искуство од работата …

Повеќе »

Google ја затвори социјалната мрежа Orkut

Гигантот Google објави дека ја затвора социјална мрежа, копија на Facebook, која го носи името Orkut. Зад намерите на компанијата стои идејата таа да се концентрира на други услуги кои ги нуди и кои се многу популарни, како Google +, YouTube и Blogger, објавија Gizmodo. Конечното затворање на првата социјална …

Повеќе »

ŠKODA на Wörthersee го претстави и ŠKODA CitiJet

Автомобил од соништата направен од практикантите на ŠKODA: концепт на двосед кабриолет Чиста емоција: На GTI средбите покрај извонредниот Yeti Xtreme, дебитираше и CitiJet – концепт направен од страна на практикантите на ŠKODA. CitiJet е динамичен градски автомобил со експресивен дизајни кој всушност претставува кабрио изведба врз основа на ŠKODA …

Повеќе »