ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Најскапиот ресторан во светот отвора врати на Ибица

Ибица наскоро ќе стане дом и на најскапиот ресторан на планетата. Новиот Hard Rock Hotel, кој отвора врати во Плаја д’ан боса, на 18 мај, ќе им понуди на гостите вечера од 20 чинии по цена од 1 235 фунти на човек. Според Daily Mail, готвачот Пaкo Рончеро ќе стои …

Повеќе »

Nokia станува Microsoft Mobile

Американската корпорација Microsoft испрати писмо до своите колеги во кое ги известува дека мобилнaтa поделба на Nokia ќе биде преименуванa, соопштуваат западните медиуми. Во писмото се вели дека Nokia Oyj наскоро ќе биде преименувана во Microsoft Mobile Oy. Токму ова име ќе се користи за сите финансиски трансакции. Oyj е …

Повеќе »

40 години Golf: Бестселер, тренд сетер и икона

Volkswagen го прославува 40-тиот роденден на најуспешниот европски автомобил на сите времиња – Golf. До денес продадени се повеќе од 30 милиони возила од бестселерот. Од првиот ден, Golf, го отсликува технолошкиот напредок. Без разлика дали е со турбо мотор, мотор со директно вбризгување, електричен или plug-in хибриден погон; или …

Повеќе »

Volkswagen XL1 номиниран за наградата „Врвен Меѓународен Дизајн“

• Автомобилот кој троши 1 литар произведен од страна на Volkswagen е претставен во дизајн музејот во Лондон Светски најефикасниот plug-in хибриден автомобил, Volkswagen XL1, е изложен во дизајн музејот во Лондон, заедно со други совршени дизајнерски производи кои се исто така номинирани за наградата во различни категории, од 26 …

Повеќе »

Најкреативните кеси за шопинг

За продажба на одреден производ неговиот дизајн е еден од најважните аспекти. Подеднакво важно е да бидете сигурни дека вашиот производ и неговиот комерцијален вид се незаборавни. Во прилог следат брилијантно дизајнирани торби:  

Повеќе »

Пет работи што треба да ги знаете за Alibaba

Кинескиот гигант за интернет трговија Alibaba ќе се појави на берзата во САД следната недела. Последните проценки на компанијата се меѓу 153 и 200 милијарди долари, а тоа може да ја претвори во најголема технолошка компанија во историјата. Од CNBC ни нудат 5 љубопитни факти за Alibaba. 1 . Со …

Повеќе »

Најголемиот гигант во тутунската индустрија Филип Морис влегува во Прилеп

Информиран сум од моите соработници дека деновиве завршиле преговорите за усогласување на текстот на договорот за стратешко партнерство со Филип Морис и Тутунскиот комбинат Прилеп. Значи преговорите по однос на текстот на договорот се завршени, се чека завршување на изборите, бидејќи за време на изборите законски не смееме да го …

Повеќе »

King ги пушта Candy Crush во Кина

Кинеската интернет компанија Tencent ќе ја пушти во земјата популарната игра Candy Crush во партнерство со фирмата творец на играта King Digital Entertainment. За Tencent овој потег ќе помогне на компанијата да се привлечат повеќе корисници кон останатите онлајн и мобилни услуги кои ги нуди. Верзијата на играта ќе биде …

Повеќе »

Google објави 3.45 $ милијарди профит за првиот квартал

Интернет гигантот Google започна ветувачки годината. Компанијата објави дека профитот нејзин за првиот квартал се зголемил за 32% до 3,45 милијарди долари, во споредба со истиот период минатата година, објави The Wall Street Journal. И покрај добрите резултати во првиот квартал, трошоците на компанијата, исто така, се зголемија и тоа …

Повеќе »