ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Продажбите на „рефус“ се од корист и за паричникот, но и за планетата

Продажбата во рефус на секакви производи – житарки, тестенини, дури и препарати за миење садови и парфеми преживуваат вистински бум и се од корист како за паричникот на потрошувачите, така и за чистотата на планетата, информира Франс прес, повикувајќи се на истражување нарачано од француската Агенција за животна средина. “Ова …

Повеќе »

ThyssenKrupp објави загуба од 5 милијарди евра

ThyssenKrupp излегува на нето загуба од 5 милијарди евра во финансиската година, откако дојде до отпишување на 3.6 милијарди евра од вредноста на своите операции во Бразил и САД, со што тие станаа најлошите инвестиции во историјата на германскиот конгломерат, соопшти Financial times. Аналитичарите прогнозираат дека ThyssenKrupp ќе излезе на …

Повеќе »

Опел ќе затвора фабрика поради падот на продажбата

Производителот на автомобили “Опел” соопшти дека до 2016 година ќе ја затвори втората по големина фабрика на територијата на Германија – овојпат во Бохум. Во моментов “Опел” е дел од автомобилскиот General Motors. Од раководството на компанијата соопштија дека затворањето на фабриката во Бохум се наметнува поради падот на продажбата …

Повеќе »

Над 150 вработени во „КРОМБЕРГ И ШУБЕРТ“

Еден од најзначајните проекти за развојот на Општина Битола и регионот, најзначајната инвестиција – проектот „Индустриска зона Жабени“ ги донесе очекуваните резултати. Над 150 граѓани веќе работат во фабриката на светски познатиот бренд „Кромберг и Шуберт“, а дел од нив се обучуваат во опремените работилници во СОУ „Таки Даскало“ во …

Повеќе »

Renault-Nissan ја превзема контролата врз производителот на “Лада”

Зделката со “АвтоВАЗ” за 750 милиони долари ќе биде потпишана следната недела. АвтоВАЗ почнува да продава “Лада Грант” во ЕУ во 2013 година. Француската автомобилска компанија Renault и јапонскиот нејзин партнер Nissan ќе платат $ 750 милиони за да добијат ефективна контрола врз производителот на “Лада” – ОАО “АвтоВАЗ”. Зделката …

Повеќе »

Полски компании пред одлука за инвестирање во Македонија

Македонски земјоделски и конзервирани производи, како и македонското вино може да се најдат на полскиот пазар. Од организираните директни состаноци меѓу македонски и полски компании, како и промоциите што ги прави Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, полските компании покажале најмногу интерес за овие производи, а зголемен број …

Повеќе »

Доделување спа награди во Македонија!

Доделување на Спа награди за Македонија, како дел од балканските Спа награди ќе се одржи вечер во Скопје во организација на Иницијативниот комитет со кој претседава д-р Жан Митрев и меѓународната организација “Спа номинации“, а под покровителство на Министерство за економија. Целта на манифестацијата е започнување на кампањата за развој …

Повеќе »

Investindustrial купува удел од Aston Martin

Aston Martin ќе добие 150 милиони фунти од приватен италијански фонд за инвестиции во удели – Investindustrial – во замена за 37,5% од компанијата, соопшти BBC. Со седиште во Јорјик производителот на легендарните британски автомобили ќе ја додаде сумата на веќе собраните над 500 милиони фунти, кои планира да ги …

Повеќе »

Македонецот Мајк Илиќ го спасува Детроит!

Мајк Илиќ, американскиот бизнисмен со македонско потекло, подготвува голем проект за обнова на неговиот роден град Детроит со изградба на населба на станбени и деловни објекти во центарот на градот. Во центарот на населбата е предвидено да биде изградена голема повеќенаменска сала, во која веројатно ќе се играат натпреварите на …

Повеќе »