ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Како технологијата ја промени трговијата на мало?

Трговците се стремат да ги задржат пазарните позиции така што инвестираат во технологијата и современиот дизајн на продавниците, со цел да останат конкурентни во средината на засилената дигитализација. Ова е главниот заклучок од извештајот на Colliers посветен на промената во трговијата на мало со се поголема пенетрација на високата технологија …

Повеќе »

Во кој сектор има најголем пораст на работници во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, изнесува 109.5. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, бележи опаѓање од 4.0%, во секторот …

Повеќе »

Омиленото прашање на интервју за работа на Питер Тил

Питер Тил е ко-основач на PayPal. Тој е партнер и на инвестициската фирма Founders Fund и претседател на хеџфондот Clarium Capital Тил. Од своето искуство тој определил прашање кое секогаш го поставува на интервју за работа. Тоа гласи: „Кажете ми нешто што сте целосно сигурни дека тоа е вистина, и …

Повеќе »

BMW покажа хибрид со над 680 КС

Германскиот производител на автомобили BMW покажа прототип на серијата 5 GT со погон eDrive и мотор со внатрешно согорување со Twin Power Turbo, за време на Group Innovation Days 2014. Технологијата ја презентира идната палета plug-in модели, која може да нуди вкупна моќност од над 680 КС и 1015 Nm. …

Повеќе »

Поради лага за намалени цени на „Црн петок“ казнија фирма 370.000 евра

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) наметна парична казна на онлајн трговецот eMAG.bg во вредност од околу 370 000 евра, за кампањите Црн петок и „1 + 1 гратис Tassimo” спроведени минатата година. Тоа претставува 4% од износот на приходите од продажба на компанијата за 2013 година. Комисијата утврдила дека на …

Повеќе »

Sony развива паметен часовник со E-Ink дисплеј

Технолошкиот гигант Sony планира да ги изненади своите обожаватели со премиера на производ, кој се разликува од сите свои конкуренти, бидејќи ќе има дисплеј, базиран на технологијата Е-Ink, открива Bloomberg. Панелите со таков дисплеј се карактеризираат со ниска потрошувачка на енергија, во споредба со класичните LCD модели на пазарот. Sony …

Повеќе »

Procter & Gamble размислува за продажба на Wella

Procter & Gamble размислува за можноста за продажба на Wella – бизнисот со производи за нега на коса, кој се проценува на околу 7 милијарди долари, пренесува Ројтерс. P & G ги проучува сите можности за проаджба во целост или на делови, но се уште нема финално решение. Со седиште …

Повеќе »

Порше Македонија е национален шампион на „Европските Бизнис Награди“ за 2014/2015 година

Порше Македонија компанијата која ги застапува автомобилските марки: Volkswagen, Škoda, Audi, SEAT, Volkswagen – Комерцијални возила и Porsche е национален шампион и ќе ја претставува Македонија на Европските Бизнис Награди за 2014 / 2015 година и тоа во две категории „Награда за посветеност кон клиентите“ и „Најдобар работодавач на година„. …

Повеќе »

Црниот петок ги исполни ходниците во Скопје Сити Мол

Денес и Скопје Сити Мол се вклучи во светската кампања, наречена Black Friday. Како што доликува на вистинска метропола од светски размер и Скопје доби место каде за време на глобалниот настан Black Friday можат да се најдат големи попусти, понудени и од странските и од домашните брендови, почнувајќи од …

Повеќе »