ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Пет злобни начини на рекламирање на големите компании

Клучот за продажба на еден производ е да го познаваш добро вашиот клиент. Општо земено, тоа е игра на рулет за повеќето реклами, кои се соочуваат со монструозната задача да ги убедат луѓето да купат нешто. Ерата на новите технологии сепак започна неодамна да исфрлува алатки кои им овозможуваат на …

Повеќе »

ТЕД: Идеите за кои слушнавме во 2014 година

Во ова кратко и забавно 8-минутно видео, насловено “Годината во идеи”, се претставуваат некои од најсилните и незаборавни презентации, презентирани на конференциите ТЕД, оваа година. Погледнете го видеото:

Повеќе »

Неколку квалитети на креативните луѓе

Креативноста не е нешто што е распределено подеднакво помеѓу луѓето од природата. На некои им доаѓаат многу повеќе и подобри идеи, отколку на други. Студија во Норвешка дефинира неколку општи квалитети на креативните луѓе. Истражувани се уметници, музичари и експерти во рекламирањето, кои беа споредени со контролна група од менаџери …

Повеќе »

Интересни факти за трговските центри

Трговските центри се неизбежен дел од современиот начин на живот. Трендот “сè под еден покрив” е повеќе раширен не само во светот, но веќе и кај нас. Најголемиот трговски центар во светот е New South China Mall во Кина. Освен дека го држи рекордот за најголем центар во светот со …

Повеќе »

Телеком Австрија Групацијата ги извести македонските власти за намерата за спојување на Вип и Оне

Телеком Австрија Групацијата информира дека, заедно со Телеком Словеније Груп, поднесе нотификација за концентрација до Комисијата за заштита на конкуренција на РМ, во однос на намерата за спојување на својата подружница Вип оператор со компанијата Оне во сопственост на Телеком Словеније Груп. Исто така, Вип оператор и Оне потпишаа Договор …

Повеќе »

Новогодишниот караван на Фондацијата Т-Мобиле за Македонија денес го посети Домот за деца без родители

Вработените во Т-Мобиле и Македонски Телеком им донесоа радост на над 2000 деца низ Македонија Денес во празнична и разиграна атмосфера со новогодишна претстава Дедо Мраз ги посети дечињата во Домот за деца без родители „11 Октомври“ и заедно со волонтерите вработени во Т-Мобиле и Македонски Телеком им подарија пакетчиња …

Повеќе »

Колку изнесува просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во РМ

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, изнесува 102.0. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (9.6%), Градежништво (6.6%) …

Повеќе »

Facebook се извинува за функцијата Преглед на годината

Британскиот корисник на најголемата социјална мрежа Ерик Мајер ја опишува функцијата за преглед на активноста во текот на годината како шокантна и неправилна. Тој останува непријатно изненаден, кога на фотографиите од прегледите ја здогледал својата ќерка, која починала порано во текот на годината. Од Facebook велат дека бараат начини за подобрување …

Повеќе »

Видео играта „Top Eleven“-биди фудбалски менаџер” е избрана меѓу најдобрите 5 игри на фејсбук

„Фејсбук” на својот блог деновиве објави листа на најпопуларни видео игри кои се играат на оваа платформа. Видео играта „Top Eleven“-биди фудбалски менаџер” во категоријата „хол на славните“, е избрана меѓу најдобрите пет постари видео игри, лансирани пред 2014 година, а кои се играат на оваа социјалната мрежа. Со тоа …

Повеќе »