ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Microsoft ја победи Motorola

Американската компјутерска компанија Microsoft победи во петокот и ја доби претходната тужба против производителот на опрема Мotorola – подружницата на интернет гигантот Google, која го обвини за кршење на некои од неговите патенти со својата конзола за игри Xbox. Судијата Дејвид Шо од Американската комисија за меѓународна трговија направи заклучок …

Повеќе »

Nike оди уверено на патот кон победата

Квартални профити на Nike се покажаа повисоки од прогнозите на аналитичарите. Причината за тоа е обновувањето на продажбата во САД и пониските трошоци за материјали кои го компензираат континуираното слабо претставување на компанијата во Кина, информира “Би-Би-Си”. Најголемиот производител на спортски чевли и облека ги објавува податоците за своите приходи …

Повеќе »

Акциите на Mulberry потонаa со 16%

Производителот на луксузни стоки Mulberry упати предупредување за видливо намалување на добивката минатата година. Така акциите на корпорацијата се намалиле за 16%, соопштува “Би-Би-Си”. Главна причина за финансиските проблеми е “слабиот очекуван период по Божиќ”. Според податоците на компанијата чистите, необложени со данок приходи за годината до месец март ќе …

Повеќе »

Кина веќе е втор најголем филмски пазар во светот

Кина веќе е втор најголем филмски пазар во светот, откако ја замени Јапонија. Големата азиска страна го истакна клучното значење за Холивуд, коментира “Би-Би-Си”. Приходите од бокс-канцелариите во Кина се зголемиле за 36% до 2,7 милијарди долари во 2012 година, покажуваат податоците на филмската асоцијација на Америка. Растот доаѓа откако …

Повеќе »

Електромобил со цена од $ 2700

Индиската компанија Mahindra го претстави во Њу Делхи електричниот E-20, чија пазарна цена благодарение на државните субвенции е 2700 долари. Новиот автомобил е со две врати, четири хечбека со современ дизајн, прецизира индискиот весник “хинду”. Е-20 е опремен со електричен, батерии и има автоматски менувач. Полнењето на батериите може да …

Повеќе »

Најбогатиот човек од автомобилската индустрија е жена

Покрај можните стереотипни претпоставки за тоа кој е најбогатиот човек во автомобилската индустрија во светот, тој не е маж, туку жена. Според листата на милијардери на списанието Forbes наследникот на BMW Сузане Тресете е најбогатиот човек во светот на автомобилите. Педесетгодишната Германка е 58-тиот најбогат човек во светот со лична …

Повеќе »

Apple патентираa систем за виртуелна реалност

Apple доби патент за нова технологија за виртуелна реалност. Таа е способна да препознава објекти од реалниот живот кои се визуелизираат во видео клипови на уредите. Системот прикажува корисни информации за секој од елементите во видеото, за кој има претходно поставени податоци.

Повеќе »

Citigroup дава 730 милиони долари, за да не ја тужат за измама

730 милиони долари обештетување на акционерите ќе плати американската банка Citigroup. На овој начин банката сака да ги прекине сите судски тужби поради измама во врска со хипотеката во САД во 2006 година. Банката е обвинета дека ги измамила акционерите за реалната финансиска состојба на хипотеките во 2006 година, а …

Повеќе »

Катар со интерес за Marks & Spencer

Британскиот синџир продавници може да биде продаден за 12 милијарди долари. Катарскиот инвестициски суверен фонд планира да го купи британскиот синџир продавници Marks & Spencer, пишува The Sunday Times. Катарците се подготвени да платат 8 милијарди фунти (12 милијарди долари) за еден од најголемите ритејлери во светот.

Повеќе »