ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Туризмот напредува! Бројот на странските туристи зголемен за 8,4 % од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2014 година изнесува 66 033, а бројот на ноќевањата изнесува 156 554. Бројот на туристите во септември 2014 година, во однос на септември 2013 година, е зголемен за 3.5%, а бројот на ноќевањата остана на исто ниво. Бројот на домашните …

Повеќе »

Атлантик Група потпиша договор за купување на Фудленд

Атлантик Група потпиша договор за стопроцентно преземање на компанијата Фудленд д.о.о. со седиште во Белград и погони за производство во подножјето на Копаоник, во населбата Игрос. Преземањето формално стапува на сила откако ќе биде одобрено од Српската комисија за заштита од конкуренција, кое се очекува на почетокот од наредната година. …

Повеќе »

7 совети за жените и кариерата од главниот оперативен директор на Facebook

Главниот оперативен директор на Facebook и една од највлијателните жени во светот, даде совети како да се изгради успешна кариера, без да се откажуваме од среќното семејство. Шерил Сендберг е рангирана на листата на 50-те највлијателни жени во бизнисот на „Форчн”, како и еднa од 100-те највлијателни луѓе во светот. …

Повеќе »

Тежок период за БИМ Свети Николе: Претрпеа нето загуба по оданочување од 5.61 мил. денари

Во периодот од јануари до септември 2014 година БИМ а.д Свети Николе искажа нето загуба по оданочување во износ од 5.61 мил. денари на ниво на друштвото, а минатата година оствари 10,54 милиони денари нето добивка, соопштија од mse.mk. Оперативните приходи се намалени за 23 индексни поени, а оперативните расходи …

Повеќе »

Yahoo ја купува компанијата за видео реклами BrightRoll

Технолошкиот гигант Yahoo објави дека ќе ја купат компанијата за дигитални видео реклами BrightRoll, за 640 милиони долари, информираше „БиБиСи”. Ова ќе овозможи на платформата за видео реклами на Yahoo да станат најголемата во светот, велат од софтверската компанија. Во моментов BrightRoll изработува видео реклами за некои од најголемите светски брендови, а …

Повеќе »

Google изнајми аеродром на НАСА за 60 г. Ќе експериментира нови технологии

Google склучи договор со НАСА за лизинг на аеродромот Мофет блиску до Силиконската долина за период од 60 години, соопшти Фајненшал тајмс. Интернет компанијата ќе вложи 200 милиони долари во модернизација на аеродромот, пишува TechNews.bg. Се тврди дека Google ќе го користи аеродромот за истражување, развој и испитувања во областа …

Повеќе »

Македонија учествуваше на годишната конференција на производители на автомобилски компоненти во Детроит

Директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо заедно со Генералниот Конзул во Детроит, Елена Зарковска и Економскиот Промотор во Чикаго, Дејан Величков во Детроит учествуваа на 11ти Ноември на годишната конференција на производители на автомобилски компоненти – OESA Outlook Conference. Конференцијата е во организација на Асоцијацијата на Производители на Автомобилски Компоненти во …

Повеќе »

Продаваат француски замок од 12-тиот век за 6,2 милиони евра (Фото)

Францускиот замок од 12-тиот век „Ла Вермонди” во Акита беше прогласен за продажба од „International Real Estate” на Кристис за 6,2 милиони евра (7,7 милиони долари). Историјата на имотот датира уште од средниот век, кога англискиот крал Ричард Лавовско Срце бил војводата од Акита. Според легендите кралот чувал дел од …

Повеќе »

Најобожаваниот шеф во светот ја открива тајната на своето богатење

Џулија Ричер е најобожаваниот шеф на светот! Неговите вработени го сакаат, работат со задоволство за него, а неговото лично богатство постојано расте. Тој е сопственик на ланецот продавници за звучна техника Richer Sounds. 54-годишниот шеф, кој ја основал компанијата пред 35 години, вели дека има посебен пристап кон луѓето кои …

Повеќе »