ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Новата Skype услуга ќе се појави во првата половина на 2015 година

Microsoft работи на бизнис верзија на својот софтвер за интернет Skype повици. Во првата половина на 2015 година, компанијата ќе ја замени платформата Lync, која овозможува инстант пораки, аудио и видео повици и мрежни конференции, со услугата Skype for Business, станува јасно од официјалното соопштение на блогот на популарната VoIP …

Повеќе »

Донација за социјално загрозени семејства од Стопанска банка АД – Скопје

Во пресрет на новогодишните празници, Стопанска банка АД – Скопје во соработка со Црвениот крст на Македонија, на денот на формирањето на Банката, 29ти декември, донираше пакети со храна и средства за хигиена на 250 социјално загрозените семејства во 7 општини во Македонија и тоа: Скопје, Битола, Струмица, Валандово, Кочани, …

Повеќе »

Во 2015 година 3 милијарди лица ќе користат интернет

Бројот на луѓето кои ќе користат интернет во светот, ќе надмине 3 милијарди лица во 2015 година. Ова го покажува истражувањето на eMarketer. Во пракса, ова значи дека 42,2% од светското население ќе ја користи светската мрежа. Тоа е 6,2% раст во однос на 2014. Од eMarketer предвидуваат дека до …

Повеќе »

По обем на продажби – Таблетите конечно ги достигнуваат персоналните компјутери

2015-та година ќе биде историска за целата ИТ индустрија. Тогаш за првпат таблетите ќе ги достигнат персоналните компјутери по обем на продажбата, пишува TechNews.bg. Се очекува продажбата на РС, вклучително компјутери, лаптопи и ултрамобилни уреди, да достигне 317 милиони парчиња во 2015 година, во споредба со 308 милиони оваа година, …

Повеќе »

Нестле пушта 1000 роботи до крајот на 2015 година

Nestle планира да „назначи” 1 000 роботи Pepper за продавачи до крајот на 2015 година. За прв пат во продавниците ќе се користат толку многу роботи, посочуваат од концернот. Softbank имаат намера да започнат масовно со понуда на роботи од февруари 2015, по цена од 1 400 евра. Хуманоидните роботи …

Повеќе »

САД станува најголемиот производител на нафта во светот!

Полека но сигурно, САД ќе ги достигне Саудиска Арабија и Русија и ќе стане најголемиот производител на нафта во светот до 2015 година, според Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА). Се верува дека тоа ќе го доближи Вашингтон до енергетска независност и ќе ја намали потребата од увоз од земјите од ОПЕК. …

Повеќе »

Што да очекуваме од Apple во 2015 година?

2014 година беше доста успешна за Apple. Компанијата објави неколку нови производи, а пазарната проценка ја премина границата од 700 милијарди долари, што ја направија најскапата компанија во светот. Еве што можеме да очекуваме во 2015 година: Веќе почна масовно производството на паметниот часовник на компанијата, кој се очекува да …

Повеќе »

“Ал Каеда” се закани на западните економии и лицата од бизнис круговите 

Последниот број на интернет списанието на Ал Каеда “Inspire” е посветен на тоа како да се надминат мерките за безбедност на аеродромите и да се киднапираат патнички авиони, пишува во “Њујорк пост”. Освен тоа џихадистите ги сакаат убиствата на познати лица од бизнис круговите како поранешниот шеф на Федералните резерви …

Повеќе »

Заработете тргувајќи со цените на акциите на Microsoft и другите светски компании на светската берза

Во последните два месеца цената на акцијата на Microsoft порасна за 5.11% од 46.6 на 49.0 далари по акција. FXLider, специјално за читателите на “Бизнис Вести”, им дава 50 евра како почетен капитал, наменети за трговија со цената на акцијата на Microsoft и други големи светски компании на светската берза, …

Повеќе »