ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Серафимовски: Градежниот сектор работи со намален капацитет, да продолжат досегашните и да се донесат нови мерки

Подготвени сме да го полниме Буџетот доколку ни биде дозволено, како и да ја поддигнеме економијата во услови на криза, но за тоа ни треба помош и поддршка од државата, изјави Андреа Серафимовски, претседател на Здружението за градежништво, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Македонија по …

Повеќе »

Еве колку инспекциски контроли за КОВИД-протоколите и за „викенд без ДДВ” извршиле од ДПИ

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера изврши девет надзори и 124 контроли во трговски објекти во повеќе градови низ земјава, како и 93 контроли во угостителски објекти. Приота е изречена една мерка во трговски објект во Струга согласно Уредбата за примена на Законот за трговија за што следи прекршочна постапка. Во …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,42%, во однос одлуката од 5.10.2020 година. Од вечерва на полноќ малопродажните цени ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра …

Повеќе »

Демократски сојуз: Влез на странски државјани во РС Македонија треба да се дозволува само со ПЦР тест

Демократскиот сојуз укажува на потребата, РС Македонија, рестриктивните мерки за спречување на ширење на корона вирусот Ковид-19, да ги усогласи со мерките на Европската Унија (градирање на државите и регионите во црвена, портокалова и зелена зона). Во оваа насока сметаме дека влез на странски државјани во РС Македонија треба да …

Повеќе »

700 КОМПАНИИ ОД РЕГИОНОТ ОБУЧЕНИ ЗА ПРЕТПРИЕМНИШТВО ПРЕКУ ПРОЕКТОТ БАЛКАНМЕД ИННОВА

ПСМ Фондација заедно со проектниот конзорциум во состав на проектот „Балканско-Медитерански Центар за претприемништво и иновации“ (БалканМед ИННОВА) успешно ги реализираше проектните активности преку кои обучи и ги зајакна капацитетите на повеќе од 700 компании во регионот. Проектот кој започна во 2017 година имаше за цел низ обука, размена на …

Повеќе »

Компанијата dm им исплати бонус од 9.000 денари на сите вработени

  И покрај 14 редовни плати во текот на годината, сите вработени во компанијата dm drogerie markt во С. Македонија на почетокот од месец октомври ги пречека изненадување на нивната банкарска сметка, кога им беше исплатен вонреден бонус во износ од 9.000 денари. Со овој гест компанијата сакаше да изрази …

Повеќе »

Од утре Чешка ги затвора баровите, рестораните и училиштата поради коронавирусот

Чешката влада ќе затвори барови, ресторани и клубови од утре, од 14 октомври до 3 ноември, и ќе воведе учење на далечина во повеќето училишта. Чешка бележи најголемо зголемување на бројот на луѓе кои страдаат од ковид-19, а бројот на заразени се искачи на скоро 120 илјади од околу 25 …

Повеќе »

„Џонсон и Џонсон” го прекина клиничкото испитување на потенцијална вакцина против Ковид-19 поради несакани ефекти врз пациент

Американската компанија Џонсон и Џонсон привремено го прекина клиничкото испитување на потенцијална вакцина против новиот коронавиру поради необјаснета болест на учесник во студијата, објави компанијата. Болеста на учесник на тестот, ја испитува независен одбор за набудување на податоците и безбедноста. Во соопштението се посочува дека таквите паузи се вообичаени за …

Повеќе »

Претставници на компании од градежништвото на средба со министерот Бочварски

Здружението на градежништвото, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи работна средба со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Како што соопшти Комората, целта на работната средба е да се отвори дискусија за идните проекции за инвестициите во инфраструктурата, реализацијата на капиталните …

Повеќе »