ПРЕТПРИЕМНИШТВО

WIZZ AIR ГИ СУСПЕНДИРА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД СКОПЈЕ

Wizz Air денес најави дека сите летови од скопската база ќе бидат суспендирани до 4 Април. Овие мерки беа објавени на 18 Март 2020, 23.00 часот по локално време, следејќи ги рестрикциите на македонските власти во обидите да го спречат ширењето на Коронавирусот. Патниците со резервирани билети погодени од овие …

Повеќе »

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома. Сепак, патувањето е неопходно за извршување на значителен дел од секојдневните, како работни, така и приватни обврски. Доколку, сепак, …

Повеќе »

Како глобалната месна индустрија реагира на пандемијата од коронавирус?

Меѓународната месна индустрија се обидува да го одржи производството на месо додека коронавирусот се шири ширум светот. Меѓународната месна индустрија се обидува да го одржи производството на месо додКако глобалната месна индустрија реагира на пандемијата на коронавирус?ека коронавирусот се шири ширум светот. Во Ирска, Брендан Голтон, претседател на ирското здружение …

Повеќе »

90.5 % од микропретпријатијата во нашата држава имаат помалку од 10 вработени

Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, во 2018 година, деловните субјекти, во рамките на структурните деловни статистики, реализираа за 9.1 % поголем промет и за 7.6 % зголемена додадена вредност во однос на претходната година. Предоминантно пазарно ориентираните деловни субјекти (58 231) со ангажирани 396 629 вработени лица, …

Повеќе »

ВЛАДА: Фабриките ќе работат во смени и за време на полициски час, работниците на работа со посебни дозволи

Производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени за време и на полицискиот час, а работниците во време на забраната ќе се движат со посебни дозволи за вршење на сменска и ноќна работа. Оваа одлука беше донесена на координативниот кризен штаб на Владата на Република Северна Македонија. …

Повеќе »

Ер Канада отпушта околу 3.600 вработени плус 1.549 стјуарди и стјуардеси поради корона вирусот

Ер Канада ослободи повеќе од 5.000 стјуарди и стјуардеси, објави канадскиот сојуз на државни службеници, пренесува Асошиејтед Прес. Најголемата авиокомпанија во Канада ги намалува летовите, во услови на намалена побарувачка заради коронавирусот. Компанијата со седиште во Монтреал отпушта околу 3.600 вработени плус 1.549 стјуарди и стјуардеси од својата филијала Руж, …

Повеќе »

Стопанска комора: Постои можност за производство на ноќна смена

На денешното обраќање до јавноста од страна на м-р Зоран Јовановски, Главен советник на Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија за економски прашања, кое во овие вонредни околности го правиме само со наше обраќање кон јавноста без присуство на медиуми, ќе се осврнеме на три работи. Прво, согласно добиеното …

Повеќе »

ФИТР: За само 72 часа доставени над 500 предлог-решенија за полесно справување со кризата од КОВИД-19

Вкупно 546 иницијативи пристигнаа до ФИТР во рамките на јавниот повик КРЕАТОН, наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од КОВИД-19. „Јавниот повик траеше 72 часа и ваквиот интерес е само показател за нивото на свест и желбата за придонес кај многу наши сограѓани, НВО и компании. …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство потсетува на ,, 5-те клучеви до побезбедна храна“

Во услови кога поради воведените мерки од Владата на Република Северна Македонија за справување со вирусот КОВИД 19, поголемиот дел од граѓаните се дома и подготвуваат храна во домашни услови, Агенцијата за храна и ветеринарство потсетува на ,, 5-те клучеви до побезбедна храна“. 1.ВНИМАВАЈТЕ НА ЧИСТОТАТА Мијте ги рацете пред …

Повеќе »