ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Microsoft го купува Nook за 1 милијарда долари

Американската корпорација Microsoft ќе се обиде да го купи екосистемот за електронски книги Nook за сума од 1 милијарда долари, соопшти TechCrunch. Целта на софтверскиот гигант е да се здобие со дигитални средства на Nook Media, единица за е-книги на Barnes & Noble, меѓу оние наменети за таблети и е-книги.

Повеќе »

Новaтa ŠKODA Octavia пристигна и во Македонија!

Автомобилот освојува со својата атрактивност, уште поголем простор, бројни иновативни решенија, моќни и ефикасни мотори, како и пониска потрошувачка на гориво. Автомобилот прогласен за “Најдобар дизајн на годината” од страна на списанието “AutoDesign & Styling” отсега ќе се вози и на македонскиот асфалт, благодарение на генералниот импортер за ŠKODA – …

Повеќе »

Microsoft назначи за прв пат жена за финансиски директор

За прв пат Microsoft назначи жена за финансиски директор. Позицијата ќе ја работи 41-годишната Ејми Худ. Таа ја наследи функцијата на Питер Клајн, кој го најави своето пензионирање во април. Худ се приклучи на Microsoft во 2002, а досега работеше на позиција финансиски директор на Office единицата. Работела и во …

Повеќе »

ING ја забрзува продажбата на осигурувањето во Европа

Најголемата холандска компанија за финансиски услуги ING Groep NV ќе ја забрза продажбата на удел во европското осигурување, откако профитот на компанијата во првото тримесечје се удвои, а цената на акциите скокаат, пишува Bloomberg. Извршниот директор Иан Хомен објави дека нето добивката на ING за првите три месеци од годината …

Повеќе »

Facebook може да купи израелска компанија за 1 милијарда долари

Facebook Inc е во напредни преговори за стекнување на израелската компанија за мобилната сателитска навигација Waze за меѓу 800 милиони долари и 1 милијарда долари, информира бизнис весникот Calcalist. Waze користи сателитски сигнали од Smartphones на луѓето, за да генерира карти и податоци за сообраќајот, кои потоа го споделува со …

Повеќе »

Volkswagen креираше Mega-Golf со 503 КС

Најголемиот европски производител на автомобили – Volkswagen го покажа својот Mega-Golf. Спортскиот модел ќе крева од 0 до 100 км / ч за 3.9 секунди. Автомобилот е концептуална спортска варијанта на хечбекот Golf GTI од седмата генерација, пишува Autocar. Премиерата е закажана за тунинг-фестивалот Worthersee во Австрија, кој се отвора …

Повеќе »

Apple собра $ 17 милијарди од обврзници

Apple собра 17 милијарди долари во рекордна аукција на обврзници, кои беа “награбени” од инвеститорите со ниски камати. Со тендерот, Apple кој има капитални резерви од 144 милијарди долари, позајмува пари од капиталните пазари за прв пат во речиси две децении. Покрај големите резерви од расположливи средства компанијата издаде обврзници, …

Повеќе »

Walt Disney го зголеми профитот за 32% во првиот квартал

Една од најголемите компании за забава во светот Walt Disney, забележа пораст на нето-добивката за 32% во првите три месеци на 2013 година во однос на истиот период претходната година. Ова го покажуваат податоците од првично финансиските извештаи на компанијата, пренесува ИТАР-ТАСС. Според распространети документи корпорацијата заработила 1,51 милијарди долари …

Повеќе »

Вашиот иден летечки автомобил

Американската корпорација Terrafugia претстави интересен нов концепт за летечки автомобил наречен Transition TF-X. Од компанијата го опишуваат созданието како четириместен хибриден електричен автомобил со вертикално полетување и слетување. И навистина, како што може да се види од објавеното видео и галерија со иновативниот автомобил ќе можеме да летаме со бирање …

Повеќе »