ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Bosch: Штедење поради слаби продажби

Германската компанија Роберт Бош (Robert Bosch), која е најголемиот во светот снабдувач на автомобилски делови, претстави план за намалување на трошоците.  Компанијата со седиште во Штутгарт исто така, објави дека минатата година нејзиниот бизнис со соларни енергетски производи претрпе општи загуби и отпиша околу 1 милијарда евра. Бош истакна дека …

Повеќе »

Со 9.74 милиони продажба “Тојота” повторно е најголем производител на автомобили

“Тојота” ја враќа титулата најголем производител на автомобили во светот, откако во минатата година има добиено 9.748 милиони клиенти за своите модели, објави “Асошиетед прес”. Станува збор за моделите од марки “Тојота”, “Лексус”, “Сцион” и “Даихацу”. Јапонскиот произведувач на автомобили го заменува од првото место од американскиот гигант “Џенерал моторс”, …

Повеќе »

Зголемените продажби на Apple се покажаа недоволни за инвеститорите

Американскиот технолошки гигант Apple продал рекорден број паметни телефони iPhone и iPad таблети во последниот квартал од минатата година, но профитот останал речиси без промена во однос на истиот период во 2011 година – 13.1 милијарди долари.  Приходите на концернот растат со 18% до 54. 5 милијарди долари. Сумата сепак …

Повеќе »

Nokia објави верзија на Lumia за кинескиот пазар

Финскиот производител на телефони Nokia забележа профит во последните три месеци на 2012 година. Од компанијата велат дека изгледите за трговија се тешки и дека нема да исплаќа дивиденди. Тоа е нешто што се случува за првпат на нивните акционери во последните 20 години, информира “Би-Би-Си”. Добивката за кварталот пред …

Повеќе »

Чешка и се закани на Албанија поради ЧЕЗ

Чешкиот премиер Петар Нечас испратил во Тирана остар протест поради одземањето на лиценцата на чешката електрокомпанија ЧЕЗ, која ја извршуваше дистрибуцијата на електричната енергија во Албанија, јави Танјуг. Според албанските медиуми Нечас се заканува дека Чешка ќе се спротивстави на интеграцијата на Албанија во ЕУ. Според општите оценки поради одземањето …

Повеќе »

Доналд Трамп сака да го купи New York Times?

Милијардерот Доналд Трамп сака да го купи познатиот американски весник New York Times. Според информација која беше објавена вчера во неделното списание на New York Times, 66-годишниот Американец имал неколку состаноци во врска со стекнувањето на изданието.

Повеќе »

Индискиот милијардер Субрата Рој повторно во Македонија

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој има намера да инвестира во туристички комплекс на Охридското Езеро и во изградба на објект во спомен на Мајка Тереза, денеска треба да допатува во дводневна посета на Македонија. Тој на аеродромот „Св. Апостол Павле“ ќе биде пречекан од страна на вицепремиерот и министер за …

Повеќе »

Sony го продава седиштето во Њујорк

Sony објави дека го продава седиштето во Њујорк за 1.1 милијарди долари, во обид да ја подобри својата финансиска состојба. Купувач на зградата на Медисон авенија е конзорциум, предводен од The Chetrit Group. Се очекува трансакцијата да се заврши до крајот на март. Sony America ќе продолжи да ја користи …

Повеќе »

Caterpillar откажа голем дел од зделките во Кина поради измама

„Caterpillar Inc“ откри намерно погрешно водење на сметководството во филијала на кинеската компанија, стекната од неа во текот на летото. Сега ја принудува да го отпише поголемиот дел од вредноста на трансакцијата и да ги избрише над половина од очекуваните добивка за четвртиот квартал од 2012 година, објави Ројтерс. Најголемиот …

Повеќе »