ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Градежништвото во Европа се оживува

Обемот на градежната продукција се зголемува за 2% во еврозоната и со 0.9% во ЕУ во април оваа година во споредба со март. Ова го покажуваат податоците на Евростат. На годишна основа во април градежништвото бележи пад од 6,6% во еврозоната и 5,9% во ЕУ.

Повеќе »

Siemens: Откажување од сончева енергија

Германскиот индустриски концерн Siemens постепено ќе ги престане до 2014 година своите активности во секторот на сончевата енергија, откако не успеа да најде купувач за филијали кои работеле во овој сегмент, пренесе Франс прес. Откако пред седум месеци го објавивме за продажба, имаше познат интерес, но до договорот не дојде.

Повеќе »

Sharp пушта во Европа 90-инчен LED телевизор

Јапонскиот електронски гигант Шарп го покажа ТВ Aquos LC-90LE757, моделот кој е развиен во технологија LED и е со дијагонала на екранот од 90 инчи (229 сантиметри). Од компанијата гордо велат дека ова е најголемиот монитор на пазарот на Стариот континент, пренесува БиБиСи. Ова чудо се нуди на пазарот во …

Повеќе »

Хрватскиот Agrokor го купува Mercator

Хрватската група за производство на храна и трговија на мало Agrokor ќе се здобие со контролниот пакет од акциите на словенечкиот ланец Mercator, соопштуваат меѓународните агенции. Agrokor објави дека потпишала договор со 12 од акционерите на словенечката фирма, вклучувајќи ја државната NLB банка,за да ги откупи акциите, кој изнесуваат вкупно …

Повеќе »

Ришар останува на чело на France Telecom по поддршката на Оланд

Главниот извршен директор на France Telecom, Стефан Ришар, најверојатно ќе ја задржи функцијата, откако лично претседателот Франсоа Оланд изјави дека државата, која е најголем акционер во компанијата, ќе го поддржи, информира Bloomberg. Советот на друштвото се собира денес, откако минатата недела тој беше обвинет за измами поврзани со престојот во …

Повеќе »

Сомнежи кај акционерите на Facebook

Раководствата на социјалната мрежа Facebook мораше да даваат објаснувања на акционерите за начинот на кој планира да ги брани личните податоци на членовите против обидите за шпионажа, вклучувајќи ги и владините, пренесе Франс прес. “Разбираме дека многумина се разочарани од цените на акциите, и ние исто така”, призна претседателот и …

Повеќе »

Toyota – “најдобриот зелен бренд”

Јапонскиот автомобилски концерн Toyota Motor Corp. трета година по ред беше награден со титула “најдобра зелена марка” во светот. Тоа го соопшти американската консултантска компанија Interbrand Corp., која изготвува годишна оценка на производителите на еколошки чиста продукција, пренесе ИТАР-ТАСС.

Повеќе »

Microsoft плаќа до 100 илјади долари на Windows Phone за програмери

Светскиот технолошки гигант Microsoft дава до 100 илјади долари на програмери кои создаваат апликации за мобилната платформа Windows 8, соопшти Business Insider. Целта на компанијата е да се зголемат значително бројот на апликациите за мобилната платформа Windows Phone.

Повеќе »

Facebook отвора серверски центар надвор од САД

Најголемата социјална мрежа Facebook го отвори својот прв серверски центар надвор од САД, соопшти Bloomberg. Новиот центар се наоѓа во Северна Шведска, во близина на градот Лулеја и служи речиси 350 милиони корисници. Комплексот се состои од три згради и е целосно придвижуван од хидроенергија. Се предвидува центарот да управува …

Повеќе »