ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ЕУРОЛИНК ОСИГУРУВАЊЕ СО НОВ ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР

Со цел зајакнување на позицијата на Друштвото на пазарот на осигурување, како и за унапредување на внатрешните системски процеси кои ќе доведат до зголемена проактивност и конкурентност на долг рок, Еуролинк Осигурување постави уште еден Извршен директор. Нов Извршен директор е Марија Томеска, магистер по менаџмент и управување со ризици …

Повеќе »

Nike и Addidas пуштаат патики со 3D-печат

Спортските марки “Најк” и “Адидас”, најавија транзиција кон револуционерната технологија позната како 3D-печат и создавање на нови колекции фудбалски чевли и патики. Британскиот весник “Фајненшл тајмс” објави дека двете компании ќе можат да прават врвни спортски чевли со невидена брзина во досегашната историја на светската индустрија.

Повеќе »

Chrysler повлекува 435 000 возила

Американскиот автомобилски концерн Chrysler повлекува 435 000 возила со висока проодност, поради потреба за отстранување на проблемите со воздушните перничиња и истекување на течноста за сопирачките, пренесе АР. Компанијата ќе повлече над 254 000 автомобили со брендовите Patriots и Compasses, произведени помеѓу 2010 и 2012 година, а над 180 000 …

Повеќе »

Првиот летачки автомобил во светот

Terrafugia e на пат да биде предложен како првиот летечки автомобил на масовен пазар. Тој е хибриден – користи електрично-бензинско полнење. Такво нешто, сепак, би требало да тргнува и да слетува на аеродром, па за тоа компанијата ја менува идејата. Така се раѓа Terrafugia TF-X – хибриден летечки автомобил, со …

Повеќе »

Panasonic е официјален снабдувач на техника за Олимписките игри

Јапонската компанија беше избрана да обезбедува техника за зимската Олимпијада во Сочи во 2014 година. Јапонската корпорација Panasonic е прогласена за официјален снабдувач на апаратите за зимските Олимписки игри во Сочи во 2014 година. Договорот беше потпишан од претседателот и извршниот директор на организацискиот комитет на Сочи 2014 Димитри Чернишенко, …

Повеќе »

Toyota повторно повлекува автомобили

Јапонскиот автомобилски гигант Toyota соопшти дека повлекува за поправка околу 242 000 автомобили од брендовите Prius и Lexus, пренесоа ИТАР-ТАСС и АР. Пронајдени се дефекти во системот на сопирачките, се наведува во соопштението на концернот до министерството на земјата, инфраструктурата, транспортот и туризмот.

Повеќе »

China Mobile го пушти Jego – конкурент на Skype

Најголемиот кинески телекомуникациски оператор China Mobile ја пушти на пазарот мобилната апликација „Jego“ што треба да биде конкурент на Skype, објави весникот China Daily, пренесува ИТАР-ТАСС. Основната функција на новата апликација е IP телефонијата – телефонски повици преку интернет на мобилните и фиксните телефони. Jego ќе овозможува и испраќање на …

Повеќе »

Го симнуваат “Фервекс” од пазарот во светот

Производителот на противогрипниот медикамент Фервекс наредил повлекување на производот од пазарот, соопшти романскиот весник “Романија либера”. Производот е симнат од пазарот во целиот свет поради сомневање дека содржи атипична бактериска флора. Сомневањата се однесуваат на лекот Фервекс со арома на малина (Fervex Raspbery), но фармацевтската компанија “Бристол-Маерс Скуиб” (Bristol-Myers Squibb), …

Повеќе »

135 000 нови работни места во приватниот сектор во САД

Приватниот сектор во САД примил 135 000 нови работни места во мај, што се покажа значително под просекот на очекувања на аналитичарите за 165 000, покажаа податоците на консултантската компанија ADP. Податоците поднесоа уште прашалник кога ќе биде запрена политиката на Банката на федералните резерви за стимулирање на економијата.

Повеќе »