ПРЕТПРИЕМНИШТВО

“Порше” ќе назначи 3 илјади работници во Германија

Германскиот произведувач на автомобили “Порше” (Porsche) планира да вработи 3.000 лица во Германија во следните пет години, за да се постигне зголемување на продажбата, според главниот извршен директор на компанијата Матијас Милер, пренесува Франс прес. Автомобилскиот гигант сака да назначи за 8 години 8000 лица во Германија.

Повеќе »

Добивката на Wal-Mart ги надмина очекувањата, но прогнозата останува песимистичка!

Wal-Mart Stores објави подобри резултати од очекуваното за четвртиот квартал од 2012 година, но ја намали прогнозата за почетокот на оваа година, поради негативното влијание врз потрошувачката од повисоките цени на горивото, соопшти CNBC. Намалената прогноза ја помрачи веста за подобра од очекуваното добивка на најголемиот трговски ланец во светот. Wal-Mart …

Повеќе »

IBM ги зголемува инвестициите во мобилната технологија

IBM ја претстави платформата MobileFirst како дел од мобилната стратегија на компанијата, јавува Reuters. Технолошкиот гигант нуди специјален пакет на услуги, кој ќе им овозможи на компаниите да ги анализираат мобилните податоци. Платформата ќе придонесе и за безбедното управување на мобилни уреди кои се користат од вработените во компаниите, велат …

Повеќе »

Најскапите канцеларии се наоѓаат во Лондон

Лондон го замени Хонг Конг како најскапиот пазар за канцеларии во светот за 2012. Ова се случува за прв пат од почетокот на финансиската криза во 2008, покажа извештајот на консултантската компанија Cushman & Wakefield, пренесува Daily Telegraph. Недостатокот на канцелариски простор во Лондон ги зголеми цените во британската престолнина …

Повеќе »

NBG се стекна со Eurobank

National Bank of Greece (NBG) се стекна со Eurobank, соопшти грчкиот сајт greekreporter.com. Претходно агенцијата Reuters истакна дека мнозинството од акционерите на Eurobank го прифатиле предлогот за стекнување на NBG со што се расчистува патот кон спојувањето на двете финансиски институции.

Повеќе »

Volvo инвестира $ 890 милиони во камиони

Volvo ќе купи пакет акции за $ 890 милиони од заедничко вложување со кинеската компанија Dongfeng Motor Group Co., при што ќе стане еден од најголемите светски производители на тешки камиони. Volvo ќе добие 45% од акциите на СП што ќе произведува и продава камиони под брендот Dongfeng, како и …

Повеќе »

Банкротираше Reader’s Digest

RDA Holding Co., Издавач на списанието со 91-годишна историја Reader’s Digest, поднела барање за банкрот, за да ги намали своите обврски и да се концентрира на својата работа во Северна Америка, поради пренасочувањето на корисниците од печатени кон електронски медиуми. Тоа е уште легендарниот бренд, кој побара судска заштита од …

Повеќе »

Google отвора корпоративни продавници до крајот на 2013

Google планира да отвори сопствени корпоративни продавници, јавуваат американските медиуми. Се очекува до крајот на 2013 да се детектираат првите продавници во САД. Во мрежата ќе се продаваат производи на интернет гиганти како паметни телефони и таблети Nexus, ноутбуци Chromebook и разни додатоци.

Повеќе »

Возилата-милиони од нив неисправни и опасни

2009 година беше една од најслабите во продажба во последните 30 години за автомобилската индустрија на глобално ниво. Во противтежа на процесите, засегнати од финансиските институции на западниот свет, Кина истакна раст во продажбата на нови автомобили, што донекаде ја компензира намалената потрошувачка во Европа и Северна Америка. Оваа година …

Повеќе »