ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Кина го купува Daimler AG?

Кинески државен фонд планира да купи удел во германските автомобили Daimler AG, соопшти кинески весник. “Неодамна извор, кој располага со внатрешни информации, потврди дека China Investment Corporation се подготвува да купи помеѓу 4 и 10% од акциите на Daimler”, информира за вашиот сајт кинескиот официјален весник “Женмин жибао”.

Повеќе »

Ова се најбогатите Македонци!

Кои се најбогатите фамилии во Македонија. Официјални информации не можете да добиете. Од оние податоци кои и се достапни на јавноста редакцијата на Македонска борба ја направи следната ранг листа, за која сепак не тврди дека е прецизна и точна. Еве ја нивната ТОП 20 најбогати ранг-листа:

Повеќе »

Швајцарија е најголем увозник на храна во светот

Швајцарија, која 48 отсто од прехранбените производи ги покрива со увоз, е најголемиот увозник на храна по глава на жител во светот. – Увозот на сточна храна во Швајцарија изминатите години е зголемен за рекордни 50 отсто, изјави Франсис Егер, претставник на швајцарското здружение на земјоделци во Министерството за економија.

Повеќе »

2013 – време за нови бизнис можности

Почетокот на годината е добро време да преземете контрола над сите проблеми со кои се ограничува вашиот успех. Сега е време да побарате нови можности, да дознаете што е во ред, кои работи не одат добро спрема вашите очекувања, пишува списанието “Тајм”. Почнете со разгледување на вашите системи и процедури. …

Повеќе »

Apple веќе контролира 35% од пазарот на паметни телефони во САД

За последните три месеци до ноември трендот на американскиот пазар на Smartphones, кој подолго време, не се променил. Android на Google и iOS на Apple го зголемуваат својот удел на пазарот, додека сите други губат. Пазарниот удел на Google за периодот септември-ноември 2012 година беше 53.7%, во споредба со 52.6% …

Повеќе »

Град во САД ja забрани продажбата на вода во мали шишиња

Американскиот град Конкорд во Масачусетс ја забрани продажбата на вода во шишиња кои се помали од еден литар, објави BBC. Законот влегол во сила на 1 јануари, по тригодишна кампања за намалување на отпадот и промовирање на употребата на вода од чешма. Австралискиот град Банданун воведе целосна забрана за продажба …

Повеќе »

Apple стана најскапата компанија во историјата

Тим Кук е најскапо платениот американски менаџер Треба да се појасни дека најголемиот дел од приходите на Кук во 2011 беа во форма на акции за кои постои временски лимит за нивната продажба. Во 2012 тој нема да добие акции, а и неговата плата била пониска, во споредба со претходните.

Повеќе »

ИКЕА влeгува во Хрватска

ИКЕА поднесе барање за издавање градежна дозвола за стоковна куќа во Хрватска. Стоковната куќа по потекло од Шведска, ќе се наоѓа на источниот излез од Загреб. Оваа вест ја објави Загребскиот весник „Јутарњи лист“ и објаснува дека отворањето на објектот е предвидено една година по почетокот на изградбата. Вредноста на …

Повеќе »

Прогласени најдобрите трговски објекти на град Скопје

Вчера, во големата сала на Советот на Град Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на претставниците на најдобрите трговски објекти на подрачјето на град Скопје за 2012 година, свечено им ги додели плакетите. Во категоријата АПАРАТИ ЗА ДОМАЌИНСТВО, БЕЛА ТЕХНИКА И СЕ ЗА ДОМА, првото место го освои Електроелемент, …

Повеќе »