ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Google отпушти 10% од вработените во Motorola

Минатата година, Google ја купи Motorola со цел да ги искористи сите производи и патенти и директно да се натпреварува со Samsung, HTC и останатите производители. Сепак, потребна е напорна работа бидејќи Motorola не ги исполнува очекувањата.. Motorola веќе поминува низ корпоративно реструктуирање. Во август, отпуштени беа 4,000 вработени, а …

Повеќе »

Иновативен систем на Volvo ќе ги пази велосипедистите

Шведскиот производител на автомобили Volvo ќе направи уште еден чекор до 2020 година, а целта е да го спушти на нула бројот на загинати во сообраќајните инциденти кои вклучуваат автомобили на компанијата на брендот. Во минатото компанијата стана првата во светот, која работела на систем за детекција на пешаци, која …

Повеќе »

Time Warner се раздели со Time

Медиумскиот конгломерат Time Warner се раздели со Time Inc. Тие ставија крај на учеството во печатените медиуми, која некогаш беше во основата на успехот на компанијата. Time Warner ќе работи како посебна компанија до крајот на годината. Одлуката е донесена откако пропаднаа преговорите за спојување на Time Inc со Meredith, …

Повеќе »

Samsung и Apple ќе користат безжично полнење во 2013?

Во извештајот се наведува дека Samsung и Apple ќе им се приклучат на HTC, Nokia и LG со безжичното полнење во 2013 – та. Извештајот вели дека Корејскиот Samsung ќе ја адаптира Qi безжичната технологија направена од Wireless Power COnsortium за својот следен предводник, Galaxy S IV. Се е подготвено …

Повеќе »

Microsoft казнет со 731 милион долари

Во 2009-та година, Microsoft беше приморан да им овозможи на Windows корисниците да изберат сопствен веб прелистувач, наместо форсирање на Internet Explorer. Обврската на Microsoft за оваа должност трае до 2014-та година. Сепак, истрага од страна на комисијата откри дека компанијата не го почитувала целосно овој договор. Со лансирање на …

Повеќе »

Dow Jones со историски рекорд

Dow Jones Industrial Average достигна нов историски врв во вторникот, а малку по 17 часот македонско време се зголемиле со 0.77% до 14236.8 поени. Тоа е над историскиот рекорд на затворање од 14 164.53 поени, достигнат на 9 октомври 2007 година, па дури и над највисокото ниво, постигнат за време …

Повеќе »

IKEA влегува во хотелиерскиот бизнес

IKEA е еден од неприкосновените примери за успешен бизнис благодарение на своите евтини, стилски и монтажни мебели. Во партнерството со Marriott International шведската компанија ќе се обиде да создаде синџир хотели на истиот принцип, вклучувајќи се во трката помеѓу европските компании во понудата на евтини ноќевања, објави Wall Street Journal. …

Повеќе »

Секој втор со лажна насмевка пред шефот

Луѓето се насмевнуваат само по седум пати на ден, покажа британско истражување. Радосните луѓе се насмевнуваат дури 11 пати на ден, а најнатажените лица имаат по една насмевка дневно. Анкета меѓу 2000 Британци покажа уште дека 51% од учесниците, признаваат дека се насмевнуваат неискрено еднаш на ден и покажуваат лажна …

Повеќе »

Новиот Samsung Galaxy S4 ќе се управува со поглед

Корејскиот производител ќе претстави нов модел на 14 март, а тоа е Најновиот паметен телефон од Samsung ќе го следи движењата на очите и ќе извршува команди според гестовите направени со поглед. Samsung веќе користи слична технологија за моделите Galaxy S3 и Galaxy Note II. Со помош на секундарната камера …

Повеќе »