ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Над 150 вработени во „КРОМБЕРГ И ШУБЕРТ“

Еден од најзначајните проекти за развојот на Општина Битола и регионот, најзначајната инвестиција – проектот „Индустриска зона Жабени“ ги донесе очекуваните резултати. Над 150 граѓани веќе работат во фабриката на светски познатиот бренд „Кромберг и Шуберт“, а дел од нив се обучуваат во опремените работилници во СОУ „Таки Даскало“ во …

Повеќе »

Renault-Nissan ја превзема контролата врз производителот на “Лада”

Зделката со “АвтоВАЗ” за 750 милиони долари ќе биде потпишана следната недела. АвтоВАЗ почнува да продава “Лада Грант” во ЕУ во 2013 година. Француската автомобилска компанија Renault и јапонскиот нејзин партнер Nissan ќе платат $ 750 милиони за да добијат ефективна контрола врз производителот на “Лада” – ОАО “АвтоВАЗ”. Зделката …

Повеќе »

Полски компании пред одлука за инвестирање во Македонија

Македонски земјоделски и конзервирани производи, како и македонското вино може да се најдат на полскиот пазар. Од организираните директни состаноци меѓу македонски и полски компании, како и промоциите што ги прави Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, полските компании покажале најмногу интерес за овие производи, а зголемен број …

Повеќе »

Доделување спа награди во Македонија!

Доделување на Спа награди за Македонија, како дел од балканските Спа награди ќе се одржи вечер во Скопје во организација на Иницијативниот комитет со кој претседава д-р Жан Митрев и меѓународната организација “Спа номинации“, а под покровителство на Министерство за економија. Целта на манифестацијата е започнување на кампањата за развој …

Повеќе »

Investindustrial купува удел од Aston Martin

Aston Martin ќе добие 150 милиони фунти од приватен италијански фонд за инвестиции во удели – Investindustrial – во замена за 37,5% од компанијата, соопшти BBC. Со седиште во Јорјик производителот на легендарните британски автомобили ќе ја додаде сумата на веќе собраните над 500 милиони фунти, кои планира да ги …

Повеќе »

Македонецот Мајк Илиќ го спасува Детроит!

Мајк Илиќ, американскиот бизнисмен со македонско потекло, подготвува голем проект за обнова на неговиот роден град Детроит со изградба на населба на станбени и деловни објекти во центарот на градот. Во центарот на населбата е предвидено да биде изградена голема повеќенаменска сала, во која веројатно ќе се играат натпреварите на …

Повеќе »

1,8 милијарди долари казна за перење пари ја загрозува HSBC

HSBC Holdings може да плати казна од 1,8 милијарди долари, како дел од договор со обвинителството во Западна Вирџинија поради перење пари, соопштуваат извори на Ројтерс, запознаени со аферата. Договорот со најголемата европска банка можно е да биде објавена уште следната недела, наведуваат изворите, кои побарале анонимност. Потенцијалната трансакција за …

Повеќе »

Абрамович купи дел од Норилски никел

Рускиот милијардер Роман Абрамович се согласи да купи 7,3% од акциите на компанијата Норилски никел, соопшти весникот “Financial Times”, цитиран од ИТАР-ТАСС. Според изданието влегувањето на Абрамович во капиталот на Норилски никел ќе помогне во решавањето на спорот меѓу двајцата најголеми акционери во компанијата Владимир Потанин и Олег Дерипаска, кој …

Повеќе »

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет!

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет, што одговара на 4 отсто од вработените во оваа институција, соопшти Ројтерс. Целта на мерките е да се заштедат 1,1 милијарди долари трошоци за година, објави компанијата. Стапката првично ќе доведе до оданочување со 1 милијарда долари во четвртиот …

Повеќе »