ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Ford повторно во форма

Ford забележа профит од $ 1,6 милијарди во четвртиот квартал на 2012 година, со оглед на зголемувањето на продажбата во сите региони освен во Европа, пренесоа американските медиуми. Чистата добивка на Ford е намалена во однос на $ 13,6 милијарди во истиот квартал од 2011 година, кога, сепак резултатите вклучуваа …

Повеќе »

Го претставија првиот транспарентен паметен телефон во светот

Тајванската компанија Polytron Technologies го претстави првиот прототип во светот на транспарентен smartphone. Тој е направен претежно од стакло и транспарентна флексибилна електроника. Нетранспарентна е само платата, слотовите за SIM-картичка и мемориската картичка, како и камерата.

Повеќе »

Производителот на Blackberry со ново име и оперативен систем

Долгоочекуваниот мобилен оперативен систем Blackberry 10 (BB10) на канадскиот мобилен производител Research in Motion (RIM) веќе е факт, пренесува технолошкиот сајт Mashable. Една од основните промени доаѓа побрзо на симболично ниво. Понатамошниот RIM веќе официјално го носат името BlackBerry, а берзанските иницијали RIMM се менува на BBRY. Промената на името …

Повеќе »

Новата директорката на Yahoo го врати растот на приходите

Мариса Мајер успеа да го крене на нозе, Yahoo. За последното тримесечје на 2012 приходи Yahoo има пораст од 2%, односно до 1.35 милијарди долари во однос со истиот период од претходната година. Профитот на компанијата за четвртиот квартал од 2012, сепак се намалил за 8% на годишно ниво т.е. …

Повеќе »

Bosch: Штедење поради слаби продажби

Германската компанија Роберт Бош (Robert Bosch), која е најголемиот во светот снабдувач на автомобилски делови, претстави план за намалување на трошоците.  Компанијата со седиште во Штутгарт исто така, објави дека минатата година нејзиниот бизнис со соларни енергетски производи претрпе општи загуби и отпиша околу 1 милијарда евра. Бош истакна дека …

Повеќе »

Со 9.74 милиони продажба “Тојота” повторно е најголем производител на автомобили

“Тојота” ја враќа титулата најголем производител на автомобили во светот, откако во минатата година има добиено 9.748 милиони клиенти за своите модели, објави “Асошиетед прес”. Станува збор за моделите од марки “Тојота”, “Лексус”, “Сцион” и “Даихацу”. Јапонскиот произведувач на автомобили го заменува од првото место од американскиот гигант “Џенерал моторс”, …

Повеќе »

Зголемените продажби на Apple се покажаа недоволни за инвеститорите

Американскиот технолошки гигант Apple продал рекорден број паметни телефони iPhone и iPad таблети во последниот квартал од минатата година, но профитот останал речиси без промена во однос на истиот период во 2011 година – 13.1 милијарди долари.  Приходите на концернот растат со 18% до 54. 5 милијарди долари. Сумата сепак …

Повеќе »

Nokia објави верзија на Lumia за кинескиот пазар

Финскиот производител на телефони Nokia забележа профит во последните три месеци на 2012 година. Од компанијата велат дека изгледите за трговија се тешки и дека нема да исплаќа дивиденди. Тоа е нешто што се случува за првпат на нивните акционери во последните 20 години, информира “Би-Би-Си”. Добивката за кварталот пред …

Повеќе »

Чешка и се закани на Албанија поради ЧЕЗ

Чешкиот премиер Петар Нечас испратил во Тирана остар протест поради одземањето на лиценцата на чешката електрокомпанија ЧЕЗ, која ја извршуваше дистрибуцијата на електричната енергија во Албанија, јави Танјуг. Според албанските медиуми Нечас се заканува дека Чешка ќе се спротивстави на интеграцијата на Албанија во ЕУ. Според општите оценки поради одземањето …

Повеќе »