ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Mazda регистрира профит за првпат после 5 години

Јапонската автомобилска компанија Mazda регистрира прва годишна добивка за последните 5 години. Од компанијата најавија дека за фискалната 2012 година (1 јуни 2012 година до 31 март 2013 година) чистата добивка е во износ од 364.3 милиони долари при загуба од 1,4 милијарди долари во 2011 година. Главен двигател за …

Повеќе »

Vodafone сака 120 милијарди $ од Verizon Wireless

Не помалку од 120 милијарди долари сака да добие Британската компанија за телекомуникации Водафон, за својот удел во вториот по големина американски оператор Verizon Wireless, објави Ројтерс. Водафон поседува 45% од Verizon Wireless. Контролниот пакет припаѓа на американската корпорација Verizon Communiciotion, која веќе понудиле 100 милијарди долари за уделот на …

Повеќе »

Google плати 30 милиони долари за Wavii

Технолошкиот гигант Google Inc, кој поседува и управува со истоимениот популарен пребарувач, ја доби платформата за управување со информации и вести Wavii. Засега се шпекулира за сума од 30 милиони долари кои се платени за стекнување на стартап проектот, пренесе BBC. Интерес за Wavii имаше и Apple Inc. Платформата Wavii …

Повеќе »

Great Wall навлегува во САД

Кинескиот производител на автомобили Great Wall планира влез на американскиот пазар во 2015. Веста стана јасна за време на меѓународниот патен салон во Шангај. Во Кина, а од неодамна и во Европа, Great Wall трупа популарност со своите мали модели и со големите SUV. Токму оваа кинеската фирма ќе атакува …

Повеќе »

На кафе со шефот на Applе

Ако сакате да пиете кафе со шефот на Apple Тик Кук во седиштето на компанијата – тоа е вашата шанса. Непрофитната организација CharityBuzz од Њујорк ја организира оваа аукција во партнерство со Центарот за правда и заштита на човековите права Роберт Кенеди. До сега на страната на аукцијата има 9 …

Повеќе »

Кој е најбогат Евреин во светот?

Кога станува збор за најбогатите луѓе во светот, а особено за најбогатите Евреи меѓу нив, најверојатно исплива името на Марк Зукерберг, пренесува профит. Изненадувачки сепак, тој е само 16-тиот најбогат човек од еврејско потекло во светот, според рангирањето на израелското издание на списанието Forbes. Од изданието се утврдија приближно 165 …

Повеќе »

Нов електромобил од Mitsubishi

Новиот Space star на Mitsubishi ќе биде пуштен во електрична опција, соопшти јапонскиот автомобилопроизводител на презентација во Потсдам, пренесува DPA. Автомобилот беше дизајниран за оваа технологија од самиот почеток, посочи портпаролот на компанијата Хелмут Бауер. Тој не откри технички детали или датум за деби на “зелената” варијанта на возилото.

Повеќе »

Банката Пиреос останува приватна

Банката Пиреос, една од четирите главни грчки банки, соопшти дека собрала неопходните средства, за да остане приватна со докапитализација од 7,3 милијарди евра. „Со оглед на фактот дека банката веќе постигна договор за учеството на BCP и society general во зголемувањето на капиталот, таа си обезбеди минимално учество во приватниот …

Повеќе »

Apple со повеќе акционери и помалку добивка

Американскиот компјутерски гигант Apple го објави првиот пад од речиси десет години на тримесечна нето добивка, но и чистото зголемување на паричните добивки на акционерите. Помеѓу јануари и крајот на март, за вториот квартал на фискалната 2012/13, нето добивката падна за 18% на годишна основа до 9 500 милијарди долари.

Повеќе »