Разно

Се огласија од УИС: Еве што доставил осудениот Зоран Милески Кичеец

На осудениот Зоран Милески му е одобрен 30-дневен прекин на издржувањето на казната затвор, поради влошена здравствена состојба, за која тој доставил и специјалистички извештаи од лекарски прегледи, во кои е наведено дека пациентот се јавил на преглед поради чувство на забрзана срцева работа, градна болка, дспинеја и видлива агитираност …

Повеќе »

Почина професорката Блага Петроска

Почина д-р Блага Петроска, професор во пензија на Филозофскиот факултет во Скопје. Петроска, како што соопшти Филозофски факултет, беше позната во јавноста по нејзиниот продонес во развојот, институализацијата и афирмацијата на социолошката наука во македонското општество е од огромно значење. Таа е прв доктор по социолошки науки во нашата земја. …

Повеќе »

Еве што изјави Заев за случајот со Рашковски

Никој не е над законот, ниту е заштитен зашто е носител на некоја функција, но никој не е ниту виновен додека тоа не се докаже, повтори денеска премиерот Зоран Заев во врска со поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Заев подвлече дека како и за сите институции, така и …

Повеќе »

По денешната истрага се огласи Груевски: Еве што порача

„Власта продолжува со политичкиот прогон и хајките против мене и против други луѓе кои ги прогонуваат за да изнудат било какви изјави против мене. Денешната истрага има иста цел како и сите претходни и е без никаква основа затоа што тврдењата се лага очигледно смислена и конструирана со цел за …

Повеќе »

Хакирани веб страниците на министерствата за здравство и за образование

Веб страниците на министерствата за здравство и за образование и наука се хакирани и не функционираат. Од двете министерства ја потврдија информацијата. -Во моментов се истражува што точно се случило, како и за колку време ќе се реши проблемот за што дополнително ќе информираме. Нашата комуникација со медиумите ќе се …

Повеќе »

Заев бил сниман од Александар Верушевски на ручек во Струмица во 2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, денеска одговорајќи на новинарско прашање кој го снимал на еден од разговорите што се појавија во јавноста каде тој зборува за невладиниот сектор итн, рече дека тоа бил Александар Верушевски, синот на неговиот советник и поранешен директор на УБК Зоран Верушевски. -Александар Верушевски е лицето …

Повеќе »

Фетел може да ја продолжи кариерата во Мекларен

Берлин, 29 април 2020 (МИА) – Пилотот во Формула 1, Себастијан Фетел од Ферари може да ја продолжи кариерата во Мекларен, изјави новинарот на „Скај Германија”, Саша Рос. – Фетел доби непријатна понуда од Ферари со сериозно намалување на платата. Очигледно, Себастијан не се смета за број 1 во тимот. …

Повеќе »

Наставник од селото Чегране осомничен за полов напад врз ученичка на возраст од 9 години

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот наставник, на 29 јануари, во училиште во селото Чегране, …

Повеќе »

Еве што изјави таткото на Малчанскиот бербер за својот син киднапер

„Дваесет и две години робија не помогнаа мојот син Нинослав за да се поправи, и никогаш не се поправил. Срам ми е и не сакам да слушнам за него“, изјави таткото на српскиот педофил Нинослав Јовановиќ. Таткото на Малчанскиот бербер, не сакаше да биде фотографиран и да му го објават …

Повеќе »