Разно

Министерство за труд и социјална политика објави оглас за ангажирање 30 воспитувачи/ки

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) објави оглас за ангажирање на 30 воспитувачи/ки за колегијална поддршка за подобрување на компетенциите на кадарот во градинките, нова прогарама којашто се спроведува во соработка со УНИЦЕФ, а е поддржана од Британска амбасада. На огласот којшто ќе трае до 14 декември годинава, може …

Повеќе »

Сведокот Младеновски сведочеше за крвавиот четврток: Еве што откри околу организирањето на немилиот настан

За време на протестите пред ДИК требаше колите на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. Овие дејствија беа организирани од Нинџа по насока од Владимир Атанасовски тогашниот директор на УБК, сведочеше денес Михаил Младеновски обвинет за случајот „Крвавиот четврток“ на 27 април. Тој изјави дека Никола …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки и одговорност за прислушувањето во Јавното обвинителство

Следи интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Поминаа 3 дена од скандалот за нелегално прислушување во Јавното обвинителство, а сеуште од Оливер Спасовски и МВР немаме никаков концизен и директен одговор. Кадрите на СДСМ сеуште ги прислушкуваат граѓаните и институциите. Јавните обвинители, судиите, …

Повеќе »

Еве какво време не очекува од оваа недела

Во текот на неделата што ни претстои може да очекуваме пораст на максималните температури на воздухот кој ќе бидат малку над просекот за овој дел од годината. Времето се очекува да биде сончево, со умерена и значителна облачност. Постојат услови за слаб локален дожд и снег само на високите планини. …

Повеќе »

Се огласи портпаролот на Јавното обвинителство во врска сниманата телефонската комуникација: Еве што изјави

Со оглед на големиот интерес што во јавноста го предизвика информацијата за сознанијата дека е снимана телефонската комуникација остварена преку фиксна телефонска мрежа во зградата на јавното обвинителство, Јавното обвинителство на Република Македонија истакнува дека со исклучителна сериозност и внимателност се проверуваат сите аспекти на настанот и се работи на …

Повеќе »

Ирена Ристич: Се сеќавате на девојчето од Гостивар, кое се удави во Вардар? Таа не се удави туку …

Се сеќавате на девојчето од Гостивар, кое наводно бегајќи од глутница кучиња се удави во Вардар. Ирена Ристиќ актерка, активистка во борбата за човекови права, на ФБ сподели: Сетете се и дека немаше сведоци, ни бутур! Сетете се на обраќањето на Таравари.Човекот молеше за воздржаност и трпени да не се …

Повеќе »

Сестрата на притворениот Јане Ченто, раскажува за кобното утро кога го приведоа нејзиниот брат-близнак

Сестрата на Јане Ченто внука на Методиј Андонов Ченто сеуште се среќа на денот кога го добила најтешкиот телефонски повик во животот, денот кога власта го смести во притвор нејзиниот брат. Денеска навршува точно една година од привторот на Ченто. -28.11.2017, рано наутро 6,00 ч. телефонот и ѕвони на мојата …

Повеќе »

Се огласи сопругата на Јанакиески: Еве што напиша на Facebook за бегството на Груевски

Сопругата на ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, Сања, на „Фејсбук“ напиша дека одлуката на Апелацискиот суд во Скопје за притворот на нејзиниот сопруг и на Кирил Божиновски е политички линч, а не правда. „Политички линч, наместо правда! Апелацискиот суд е должен да одговори дали ги пронајдоа сметките на …

Повеќе »

Еве какви пораки синоќа упати Мицковски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот протест порача: „Еве не излеговме и за националното понижување, но излеговме и за сите економски порази затоа што сме понесреќни, затоа што Македонија е посиромашна. Ќе се обединиме сите заедно за да ја урнеме оваа неспособна власт. Зошто ни е на нас времето? Тоа ни …

Повеќе »