Разно

Алијанса за Албанците упати соопштение до МВР во врска бегството на Груевски

„Во врска со пласираните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, Алијансата за Албанците го повикува Министерството за Внатрешни Работи на Република Македонија, што поскоро да излезе со официјално соопштение со кое ќе ги потврди или демантира пласираните информации во јавноста. Владата на Република Македонија и Министерството за Внатрешни …

Повеќе »

Се огласи Груевски на Фејсбук: „Јас сум во Будимпешта“

“Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од Унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на Македонија. Никогаш нема да отстапам”, напиша Груевски на својот Фејсбук профил.

Повеќе »

Во Велес возило на брза помош со дете со изгореници удрило во дива свиња

Во Велес возило на брза помош со дете со изгореници удрило во дива свиња, велат од Facebook страната на „Урбанизам во Македонија“ „По сликава најверојатно е автопатот Велес према Скопје. Навистина не е голема инвестиција за Владата да постави заштитна мрежа низ патиштата низ Македонија, само треба желба и малку …

Повеќе »

Погледнете како изгледа националната потерница по Никола Груевски

МВР на официјалната веб страница во делот „Потраги“ ја објави националната потерницата по експремиерот Никола Груевски. „Никола Груевски, од татко Тало и мајка Надежда, роден на 31.08.1970 во Скопје се бара за пронаоѓање и приведување заради извршување на казната затвор во траење од две години за сторено кривично дело- примање …

Повеќе »

Груевски: Над нас натежнаа тешки облаци и предизвици

Моќна и крајно емотивна порака од Никола Груевски до македонскиот народ Екс лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, на 7 октормви испрати порака на својата фб страна. Ве потсетуваме на неа: ВМРО-ДПМНЕ не смее да биде уценето. Ако ВМРО-ДПМНЕ е уценето, уценета е и Македонија. Кога ВМРО-ДПМНЕ е на колена, на …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе истрага за едно лице кое неовластено произведувало дрога за продажба

Надлежен јавен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице на возраст од 44 години, поради постоење основано сомневање дека сторил продолжено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од …

Повеќе »

Се чешла досието на Апасиев: „Па ова и Грујо не го правеше бе“

Генералниот секретаријат на Влада на Република Македонија – иако ненадлежен – испратил барање до Министерството за образование и наука, преку Државниот просветен инспекторат, да се чешла моето досие за тоа како сум докторирал на УКИМ и како сум се вработил на УГД, се пожали на Facebook, левичарот Апасиев. „Се постапувало …

Повеќе »

Се огласи таткото на исчезнатата Вики: Еве што побара

Веќе четири се трага по 15-годишната Викторија Настевска од село Суводол, Демирхисарско, која е исчезната во петокот. Родителите ги замолуваат сите кои имаат некакви информации да ги контактираат на 078 425 497 или 075 410 664. -„Барем гласот да и го чуевме, но и тоа не можеме, бидејќи Вики дента …

Повеќе »

Се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во врска договорот од Преспа, како и промената на Уставот

Во телефонска изјава за Сител лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека ВМРО-ДПМНЕ силно ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија, но со сите демократски алатки ќе се бори против преспанскиот договор и промена на уставното име. -Впечатокот е дека ВМРО-ДПМНЕ применувало насилни методи, дека ВМРО-ДПМНЕ се заканува, ги уценува луѓето во …

Повеќе »