Разно

Тие никогаш нема да остарат – младите балерини од одборот на TУ 154 (Фото)

Младите балерини Ралина Гилманова, Лилија Пирева, Дарја Трофимова и Марија Клокотова биле во авионот Ту 154, кој се урнал во Црното Море. Тие биле дел од балетската трупа на легендарниот ансамбл “Александров”. Повеќето танчери дури не наполниле ни 35 години. На нивните страници на социјалните мрежи гледаме убавици исполнети со живот и среќни …

Повеќе »

Промена на времето денес: Какво време ја очекува Македонија

Поради продор на потопла воздушна маса од југ во понеделник како и во вторник во текот на денот ќе имаме повисоки температури на воздухот. Денес (26.12.2016) времето во Македонија ќе биде умерено, на некои места значително облачно со слаб до умерен ветер од северен правец долж Повардарието и во источните …

Повеќе »

Русија повторно на нозе: Убиен уште еден руски дипломат

Петр Полшков – руски дипломат, денес е пронајден мртов во својот дом во Москва. Полицијата ги испитува причините за ова убиство, пишува Daily Mail. Покрај телото во станот пронајдени се и две чаури. Пиштолот е пронајден во купатило под лавабото. Тој претходно бил на служба во руската амбасада во Боливија.

Повеќе »

Минути пред убиството на амбасадорот: Погледнете во атентаторот

Со ладнокрвен поглед, турскиот атентатор гледа во тилот на рускиот амбасадор Андреј Карлов, неколку минути пред да се реши да го извади пиштолот и да стрела во рускиот дипломат. Тој миг е фатен на една од фотографиите направени во галеријата каде амбасадорот беше убиен додека отвораше изложба.

Повеќе »

Какво време ни носи денешниот ден

Територијата на Македонија и понатаму ќе биде под влијание на студена воздушна маса која се спушта од северните географски широчини. Поради тоа денес (15.12.2016) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност а во северните предели со позначлителна облачност каде ќе има услови за локално провејување на слаб снег. …

Повеќе »

Ја купиле оваа фотелја за 7 евра, а не очекувале дека некој ќе го скрие ова во неа

Ангус и Ангела Милнер Броун пред 10 години купиле стара фотелја за 450 денари (7 евра). Неодамна во неа пронашле дијамантски накит во вредност од 7 000 евра. Ангела (50) и нејзиниот сопруг Ангус (47) немале претстава што се крие во фотелјата која ја купиле години наназад, а која поради …

Повеќе »

Нов закон за шоферите: Казни над 1000 евра, одземање на возилото и затворска казна

Земјите од регионот ги затегнуваат сообраќајните правила. Се воведува нов закон за безбедност во сообраќајот на патиштата, според кој, казните значително се зголемуваат. Според новиот српски закон, ако возите дете до 3 годишна возраст во автомобилот и при тоа немате детско седиште, полицијата ќе ве казни со 1000 евра. 1000 …

Повеќе »