Разно

Македонија ги празнува Свети Кирил и Методиј! Вечна им слава

Свети Кирил и Методиј (старословенски: Кѷриллъ и Меѳодїи) — браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата Апостоли на Словените. Тие се заслужни …

Повеќе »

Продолжува стабилното време! Денес многу сонце и топлина!

Денес (23.05.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 20 до 27 степени, соопшти meteo24.mk.

Повеќе »

Дедо Божо преживеал 2 рака и сега е здрав како дрен! Еве го неговиот лек:

– Слушајте ги лекарите, но земете и лекови од природата – порачува дедо Божо кој двапати го победил канцерот. После деценија борба за живот и операции на дури два канцера, прво на грло а подоцна на белите дробови, Божо Којовиќ од селото Горица, конечно се чувствува здрав како дрен. -Лекарите …

Повеќе »

Италијанката Ема Морати е единствениот жив човек на планетата, роден во 19-тиот век

Италијанката Ема Морати е единствениот жив човек на земјата, роден во 19-тиот век. 116-годишната жена сега е најстариот жител на планетата, пишува ирскиот “Индипендент”. Датумот на раѓање е 29 ноември 1899 година. Тоа е само 4 месеци по раѓањето на Сузана Мушат Џонс, која почина во четвртокот во Њујорк, исто така на …

Повеќе »

Се омажи ќерката на Ердоган! Од парите за поклон ќе се донира за турската полиција

Се омажи ќерката на Реџеп Ердоган! Церемонијата се одржала во културниот центар “Јахаја Кемал Бејатли”. Сопругот на Сумеје Ердоган се вика Селчук Бајрактар ​​и е син на турскиот бизнисмен и сопственик на компанијата за беспилотни авиони Оздемир Бајрактар. Гостите биле замолени да се откажат од купувањето на цвеќиња за церемонијата, …

Повеќе »

Продолжува променливото време! Еве какво време не очекува

Денес времето во Македонија ќе биде умерено облачно и релативно топло со сончеви периоди. Во попладневните часови можен е локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен ветер претежно од западен правец. Температурата ќе се движи од 15 до 23 степени.

Повеќе »