Разно

Се омажи ќерката на Ердоган! Од парите за поклон ќе се донира за турската полиција

Се омажи ќерката на Реџеп Ердоган! Церемонијата се одржала во културниот центар “Јахаја Кемал Бејатли”. Сопругот на Сумеје Ердоган се вика Селчук Бајрактар ​​и е син на турскиот бизнисмен и сопственик на компанијата за беспилотни авиони Оздемир Бајрактар. Гостите биле замолени да се откажат од купувањето на цвеќиња за церемонијата, …

Повеќе »

Продолжува променливото време! Еве какво време не очекува

Денес времето во Македонија ќе биде умерено облачно и релативно топло со сончеви периоди. Во попладневните часови можен е локален краткотраен дожд. Ќе дува умерен ветер претежно од западен правец. Температурата ќе се движи од 15 до 23 степени.

Повеќе »

Еве што помага за заштита од рак на дојка

Долги години се бараат лекови кои ќе бидат ефикасни во битката со ракот. Лекови кои се направени врз основа на куркума, можат да помогнат за состојбата, така што ги уништуваат канцерогените тумори во дојката, покажуваат резултатите од истражувањето. Истражувањето беше спроведено од страна на искусни специјалисти на чело со доктор …

Повеќе »

Утре е најтешкиот ден во православниот свет – еве што се случило на Велики Петок

На Велики Петок Црквата ги споменува смртта и погребението на Господ Исус Христос и Неговото слегување во адот. Ова е стожерна точка во Страдалната седмица, тогаш Богочовекот Кој невино пострада за спасението на човечкиот род ја стекна благодатта на искупувањето од прародителскиот грев, со што се обезвласти владеењето на смртта …

Повеќе »

Верувања за Велигден, што треба да ги знаете

Како и секој голем празник, Велигден е ден во кој луѓето прават ритуали кои ќе им донесат здравје и среќа. Прочитајте некои од најраспространетите верувања за Велигден: Во ноќта спроти Велигден донесете вода од бунар или истурете директно од чешмата во кујната. Со оваа вода посипете ја собата. Така се …

Повеќе »

Ова сигурно е најстрашната фотографија на сите времиња

Има еден милион причини да го посетите Рио де Жанеиро, Бразил, вклучувајќи го и фактот дека плажите се магиски, а ноќниот живот е од светска класа. Но, сега сме на пат да научиме за Pedra da Gavea – планина, на околу 841 метри над брановите на Јужниот Атлантик, која дефинитивно …

Повеќе »

Денес е Голема среда – зошто овој ден е еден од најзначајните?

Денес е Голема среда, на овој ден Јуда го предава Христос Голема среда е тајната вечера на Божјиот син со апостолите, кога Исус вели дека еден од нив ќе го предаде. На денот на Светата и Велика среда, Јуда отишол кај јудејските првенци и договорил предавството на Христа за триесет …

Повеќе »

Какво време не очекува овој продолжен викенд

Како и секоја година, така и оваа, врнежите од дожд нема да изостанат за првомајските празници. Оваа година на 1 Мај се паѓа и најголемиот христијански празник Велигден, па граѓаните (барем најголем дел од нив) ќе имаат еден долг продолжен викенд. Во текот на сите овие денови, метеоролозите не препорачуваат …

Повеќе »

Домаќински трикови со „кока кола“

Фосфорната киселина се содржи во доволно големо количество во овој пијалок, а тоа му дава својство да ја разложува нечистотијата, бигорот, рѓата и други органски нечистотии. Затоа, сосема мирно со неа може да замениме некои силни детергенти. Таа не содржи хлор, ниту испарливи супстанции штетни за кожата и слузницата на …

Повеќе »