Разно

ОЈО ќе почне истрага против претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство ќе почне истрага против претседателот Ѓорѓе Иванов поради прекршување на Уставот. Според член 75 од Уставот, претседателот е должен да го потпише указот доколку законот се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Иванов одби да ги потпише Законот за јазици, како и ратификацијата за …

Повеќе »

Зошто Даниела Рангелова поднесе оставка на функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ?

Даниела Рангелова поднесе оставка на функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што ги информираше таа своите членки: -Почитувани членки на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Најпрво сакам Вас да Ве информирам дека и покрај предлогот на претседателот Христијан Мицкоски да останам да ја водам Унијата на жени …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство oтвори предмет по допрен глас во врска со доделувањето на концесијата за центрите за дијализа

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, согласно член 272 од Законот за кривична постапка, отвори предмет по допрен глас во врска со доделувањето на концесијата за центрите за дијализа во Република Македонија. Следејќи ги реакциите на „Нефрон“ – Здружение за бубрежно болни граѓани и написите на …

Повеќе »

Исчезнатиот чичко Пепи, пронајден мртов во водите на Лепенец?

Исчезнатиот чичко Пепи од Скопје по кого се трагаше речиси две недели, пронајден е мртов во водите на реката Лепенец близу село Бардовци- Скопје, дознава „Слободен печат“. Како што информираат од порталот, неофицијално, негов близок роднина го препознал по облеката во која бил облечен. За повеќе ТУКА

Повеќе »

Мијалков: Зошто лажете дека сум дал пари на пратениците?

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви го пренесуваме во целост. „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да …

Повеќе »

Богоев: сите тие на чело со Груевски (мозокот) беа ‘рбетот на режимот

Јас навистина не сфаќам зошто дел од моите пријатели и соборци со кои од улица и со крв го рушевме режимот со години, имаат потреба да го споделуваат Мијалков, Тодоров, Канчевска или пак Мицковски и Николовски!? Луѓе, да не заборавиме, токму сите тие на чело со Груевски (мозокот) беа ‘рбетот …

Повеќе »

Мијалков му пиша на Мицкоски: Еве што му порача

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков упати отворено писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Писмото ви го пренесуваме во целост. „Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да …

Повеќе »

Под истрага четири лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Управата за финансиска полиција, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица, македонски државјани. На осомничените им се става на товар дека сториле кривично дело – Злоупотреба на …

Повеќе »