Разно

Претседателот Џорџ В. Буш испрати писмо до граѓаните на Македонија во врска референдумот: Еве што порачува

Претседателот Џорџ В. Буш испрати писмо до граѓаните на Македонија во врска референдумот: Еве што порачува: Џорџ В. Буш 17 септември 2018 До граѓаните на Македонија: Уште од првиот ден на независноста на вашата држава, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател. Американскиот народ се восхитуваше на вашето мирољубиво издигнување …

Повеќе »

Приметив Ристиќ сте ја апселе, ќе сте ја праќале во лудница. Брат ми и други активисти со багери ќе ги газевте на Водно…

„Приметив Ристиќ сте ја апселе, ќе сте ја праќале во лудница. Брат ми и други активисти со багери ќе ги газевте на Водно. И некој може да е изненаден, ама не и јас од ваквото однесување. Дефиницијата за вас е донесена и е прејасна. Ова е и ќе биде во …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Обвинителството поведе постапка за сторено кривично дело Напад на службено лице при вршење на службата од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик против три лица кои на 15 септември во населбата Шуто Оризари при одржување на панаѓур извршиле напад над припадници на полицијата. Настанот …

Повеќе »

Поведена истражна постапка против едно лице кај кое при претрес беше пронајдено оружје и друга опрема

Основното јавно обвинителство Скопје започна истрага со донесување на Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, за Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик. При рутинска контрола на возило марка БМВ на 15.09. 2018 година во …

Повеќе »

Што изјави Фрчкоски откако дозна дека Црвенковски го поддржал референдумот (Видео)

„Добро е што Бранко Црвенковски го поддржал референдумот и се изјаснил дека ќе гласа „ЗА“. Мене не ми се допаѓа тонот на пораката која во себе содржи ароганција и дистанца кон оваа политичка елита од неговата партија бидејќи таа тоа не го заслужува. Бранко Црвенковски во основа никогаш не се …

Повеќе »

Ангелов со порака и фотографија до Филип Петровски: Деновиве не е лесно да си ветеран

По дуелот на Стоајнче Ангелов и Фулип Петровски во „Само вистина“ околу дилемите ,, За“ и ,,Бојкот“ на Референдумот, нивниот дуел и понатаму како да продолжува. Деновиве не е лесно да си ветеран. Особено ако се викаш Филип Петровски, изјави на Твитер, Ангелов.

Повеќе »

Левица обвинува: Заев бара од бизнисмените да поткупуваат гласачи

„СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ знаат дека компаниите им се вистинскиот сојузник и дека нив треба да им се обраќаат. Тие знаат како да ја ефектуираат моќта што лежи во рацете на малкумина, на оние кои „можат да го одврзат ќесето“. Социјалдемократијата знае дека на работниците треба да им се фрлаат трошки, да се …

Повеќе »

Кривична пријава против лице од село Студеничани, поради потоење основи на сомнение за „криумчарење мигранти“

Регионалниот центар за гранични работи Југ до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против В.Ф.(35) од село Студеничани, скопско, поради потоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ казниво по член 418-б став 4 од Кривичниот законик. Од страна на судија за претходна постапка на пријавениот му …

Повеќе »

Поднесено е обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката Притвор против две лица за сторено кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. На обвинетите им се става на товар дека заеднички и на …

Повеќе »