Разно

Извршил над 100 кражби во Македонија: Кое е лицето што крадело низ цела држава?

Вчера (20.09.2018 година) во 10.00 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица, по преземени мерки и активности, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела тешки кражби и тешки кражби во обид во станови во повеќе градови во државата, како и едно кривично дело убиство во обид, …

Повеќе »

ОЈО Скопје оформи предмет во врска со настанот што се случи кај Скопјанка

ОЈО оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда во скопската населба Аеродром, во стан во истата зграда беше откриено дека семејство со едно малолетно дете живее во исклучително лоши хигиенски услови. Предметот е оформен во …

Повеќе »

Се огласија од Град Скопје во врска немилиот настан во близина на „Скопјанка“

По синоќешниот немил настан што се случи во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу број 15 во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром, кога поради непријатна миризба во заедничките простории беа евакуирани сите станари, Градот Скопје изразува благодарност до Противпожарната бригада на Град Скопје, ЈП „Комунална хигиена“, до припадниците на МВР …

Повеќе »

ОЈО донесе наредба за истрага против три лица за разбојништво во менувачница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за сторено кривично дело разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајца од осомничените се македонски државјани, додека еден е државјанин на Република Италија. Трите лица се осомничени дека на …

Повеќе »

Кој живеел во станот во станбената зграда во ТЦ „Скопјанка“ во Аеродром?

Во врска со настанот што се случи во станбената зграда во ТЦ „Скопјанка“ во Аеродром, а по пријава на градоначалникот на град Скопје, специјалиизран тим на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа Скопје веднаш излезе на терен, известува МТСП. Притоа, беше констатирано дека во станот живее сама 65  годишна жена. …

Повеќе »

Мицковски: референдумот ќе биде успешен ако бидат исполенти овие услови

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21. – Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за“ дека …

Повеќе »

Прилепскиот Протоереј по владиката Пимен: менувањето ставови му штети на Вашиот углед и авторитет

“МИТРОПОЛИТ ПИМЕН 28. мај 2018 г.: Ние искрено се надеваме дека нема да отстапиме од нашето уставно име. Ако на крајот мнозинството надвладее за да одлучи да се промени, во името на црквата ние секако тоа не би го инкорпорирале во нашето име. Нашето име е Македонска православна црква бидејќи …

Повеќе »

Претседателот Џорџ В. Буш испрати писмо до граѓаните на Македонија во врска референдумот: Еве што порачува

Претседателот Џорџ В. Буш испрати писмо до граѓаните на Македонија во врска референдумот: Еве што порачува: Џорџ В. Буш 17 септември 2018 До граѓаните на Македонија: Уште од првиот ден на независноста на вашата држава, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател. Американскиот народ се восхитуваше на вашето мирољубиво издигнување …

Повеќе »