Разно

Како обожавателите на Никола Груевски реагираат на неговата Facebook страна за судскиот процес „Тенк“

Поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски се помалку во последно време беше активен по медиумите. Истиот случај е и со неговата Facebook страница. Речиси три месеци без никаква објава, ниту споделување, се до пред некој ден. И не било кој, туку оној кога беше неговото последно судење овие денови …

Повеќе »

Синоќа повторно се огласи Груевски: Еве што порача на Facebook

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски, синоќа на својот Facebook профил напиша дека сосема очекувано беше дека судот ќе ги демантира сознанијата изнесени во мојата денешна изјава. Како дополнение на својот пост тој додава: „Но од соопштението – демант на Апелацискиот суд, не само меѓу редови, туку и …

Повеќе »

Јанушев: Велат дека ќе ја донеле Европа во Македонија, а нема ниту датум за преговори со Европската Унија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ Игор Јанушев јасно дека не се согласува со политиките на владата на Заев. Тој повика во Недела во Кичево да излеземе и заеднички сложно и обединето да кажеме НЕ на Заев, НЕ за договорот со Грција. „Говорат за Европската Унија, а сиромаштијата расте. Велат …

Повеќе »

Се огласија од Алијансата за Албанците во врска спорот со името: Еве го нивниот став

Алијансата за Албанците внимателно ги следеше последните политички случувања во земјата и во регионот, а кои се однесуваат главно на регионалната стабилност како еден од главните предизвици на сегашноста. Дадовме наш придонес како политички субјект, при што бевме  клучен елемент за распаѓањето на стариот режим/коалиција ВМРО ДПМНЕ – ДУИ, режим …

Повеќе »

Синоќа се огласи Мицковски: Еве што и порача на македонската јавност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за вестите на Сител телевизија, истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев секој ден се соочува со нов скандали. Според него оваа влада единствено што работи изминатиот период е дефокусирање на македонската јавност од актуелните политички случувања, како и многубројни афери и …

Повеќе »

Писмо на Албанец во врска политичката ситуација: „Да го носиме Македонија у Европа“

Јас сум Аллбанец од Скопје, моментално работам у Швајцариа од 2012 иначе у Скопје сум билл такси целл град го знам и много сум виделл и слушалл. Да ти кажам маллце сум лут што целло време за дијаспора само за Македонци зборувате, тие од Аустралиа богу иза леџа што че …

Повеќе »

Јоци: Ти, Петре, шо правиш ? Имаш поим ? Со кој образ даваш интервјуа ? Не ти е чепнат градов

Откако Шилегов изјави дека понекогаш се чуди што работеле неговите претходници на позицијата на градски татковци, Јоци безмилосно го заплеска со конкретни факти и проекти што на многумина веднаш им паѓаат на памет, дури и без многу да помислат. Таков проект нема само зад името на Шилегов. Еве што му …

Повеќе »