Разно

Јанушев: Велат дека ќе ја донеле Европа во Македонија, а нема ниту датум за преговори со Европската Унија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ Игор Јанушев јасно дека не се согласува со политиките на владата на Заев. Тој повика во Недела во Кичево да излеземе и заеднички сложно и обединето да кажеме НЕ на Заев, НЕ за договорот со Грција. „Говорат за Европската Унија, а сиромаштијата расте. Велат …

Повеќе »

Се огласија од Алијансата за Албанците во врска спорот со името: Еве го нивниот став

Алијансата за Албанците внимателно ги следеше последните политички случувања во земјата и во регионот, а кои се однесуваат главно на регионалната стабилност како еден од главните предизвици на сегашноста. Дадовме наш придонес како политички субјект, при што бевме  клучен елемент за распаѓањето на стариот режим/коалиција ВМРО ДПМНЕ – ДУИ, режим …

Повеќе »

Синоќа се огласи Мицковски: Еве што и порача на македонската јавност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за вестите на Сител телевизија, истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев секој ден се соочува со нов скандали. Според него оваа влада единствено што работи изминатиот период е дефокусирање на македонската јавност од актуелните политички случувања, како и многубројни афери и …

Повеќе »

Писмо на Албанец во врска политичката ситуација: „Да го носиме Македонија у Европа“

Јас сум Аллбанец од Скопје, моментално работам у Швајцариа од 2012 иначе у Скопје сум билл такси целл град го знам и много сум виделл и слушалл. Да ти кажам маллце сум лут што целло време за дијаспора само за Македонци зборувате, тие од Аустралиа богу иза леџа што че …

Повеќе »

Јоци: Ти, Петре, шо правиш ? Имаш поим ? Со кој образ даваш интервјуа ? Не ти е чепнат градов

Откако Шилегов изјави дека понекогаш се чуди што работеле неговите претходници на позицијата на градски татковци, Јоци безмилосно го заплеска со конкретни факти и проекти што на многумина веднаш им паѓаат на памет, дури и без многу да помислат. Таков проект нема само зад името на Шилегов. Еве што му …

Повеќе »

Кривична пријава против за лице за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Ќ.А.(34) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, казниво по член 215 од Кривичниот законик на Република Македонија. На 17.08.2018 …

Повеќе »

Жена паднала од трактор и со задното тркало се прегазила

На 15.08.2018 година во 09.30 часот на локалниот пат с.Требеништа-с.Ливоишта, Р.Ј.(67) од с.Требеништа, со живеалиште во САД, управувајќи трактор „ИМТ“, изгубила контрола над тракторот и тој почнал да се движи наназад. Во тој момент сопатничката В.М. (62) од с.Требеништа, со живеалиште во Австралија, паднала од тракторот и со задното тркало …

Повеќе »

Од Македонија се селат само ЛЕКАРИ и професори!? Чул некој извршител или нотар да се иселил?

Сведоци сме изминатите години на постојана миграција од нашата држава. Но, навистина, дали некој чул извршител или нотар да се иселил? „Од Македонија се селат само ЛЕКАРИ и професори!? Чул некој извршител или нотар да се иселил? ;)“, порачува Апасиев на Facebook.

Повеќе »