Разно

Услови за град на планинските места низ Македонија, но и на оние места кој се во близина на планините

Услови за град на планинските места низ Македонија и тоа особено на западот но и на оние места кој се во близина на планините, прогнозира до самиот крај на денешниот четврточен ден, метео прогнозерот Славчо Попоски. Погледнете ги подолу метео случувањата:

Повеќе »

Еве кога ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти својот став дали ќе повика на бојкот или да се излези и да се гласа против

ВМРО-ДПМНЕ до десетти септември односно до почетокот на кампањата за референдумот, ќе го соопшти својот став дали ќе повика на бојкот или да се излези и да се гласа против, соопштува порталот Прес24. Лидерот на опозицијата, Христијан Мицковски, вели дека добил понуда за влез во владата но демантира дека барал …

Повеќе »

Наместо консултативен референдумм да има Избори – на кои и едните и другите имаат што да изгубат

Автор: Никола Тасев Во средно имавме факултативни предмети, без обврска да ги посетуваме и без оценки. Обично наместо на часови игравме пикадо или билијард во блиското кафуле. Слично е и со КОНСУЛТАТИВНИОТ РЕФЕРЕНДУМ! Зошто да се потрошат 3,5 милиони евра за ова, кога многумина тој ден ќе играат пикадо, билијард …

Повеќе »

Заев до членовите на ВМРО ДПМНЕ: Татковината ќе ја биде

Ви го пренесуваме соопштението во целост: Почитувани граѓани, Македонија е одлучна за својата иднина во НАТО и ЕУ и никој не може да и застане на патот. Јас знам дека сте уморни од политички кризи, од препукувања меѓу партиите, знам дека Ви е доста од поделби и омрази, знам дека …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Струмица поднесе обвинение против пет лица за криумчарење на цигари

По завршување на истражна постапка и прибирање на материјални и вербални докази во предметот, Основното јавно обвинителство Струмица денеска до надлежниот суд достави Обвинителен предлог против пет лица за сторено кривично дело Криумчарење од член 278 став 2 во врска со став 1 во врска со член 22 од Kривичниот …

Повеќе »

Општина Гази Баба доби грант тежок 30 илјади евра за изградба на дневен центар за децата со посебни потреби

Општина Гази Баба доби грант од УНДП во вредност од 30 илјади евра, за изградба на нов дневен центар за деца со посебни потреби. Ова денеска беше одлучено на седницата на Советот на Скопски плански регион. Покрај Гази Баба, во овој проект ќе биде вклучена и општина Ѓорче Петров. Според …

Повеќе »

Се огласи таткото на Саздо: Еве што порача за протестите и за правдата на неговиот син

„Овие луѓе позади нас, не ни се непријатели. Така им е наредено Ние можеме со нив да влеземе во конфликт, но тоа нема да биде правилно. Ние бараме овде правда за Никола. Овој мирен протест, барам да завршиме помирно, за да душманите не речат овие се една банда која не …

Повеќе »