Разно

Заев до членовите на ВМРО ДПМНЕ: Татковината ќе ја биде

Ви го пренесуваме соопштението во целост: Почитувани граѓани, Македонија е одлучна за својата иднина во НАТО и ЕУ и никој не може да и застане на патот. Јас знам дека сте уморни од политички кризи, од препукувања меѓу партиите, знам дека Ви е доста од поделби и омрази, знам дека …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Струмица поднесе обвинение против пет лица за криумчарење на цигари

По завршување на истражна постапка и прибирање на материјални и вербални докази во предметот, Основното јавно обвинителство Струмица денеска до надлежниот суд достави Обвинителен предлог против пет лица за сторено кривично дело Криумчарење од член 278 став 2 во врска со став 1 во врска со член 22 од Kривичниот …

Повеќе »

Општина Гази Баба доби грант тежок 30 илјади евра за изградба на дневен центар за децата со посебни потреби

Општина Гази Баба доби грант од УНДП во вредност од 30 илјади евра, за изградба на нов дневен центар за деца со посебни потреби. Ова денеска беше одлучено на седницата на Советот на Скопски плански регион. Покрај Гази Баба, во овој проект ќе биде вклучена и општина Ѓорче Петров. Според …

Повеќе »

Се огласи таткото на Саздо: Еве што порача за протестите и за правдата на неговиот син

„Овие луѓе позади нас, не ни се непријатели. Така им е наредено Ние можеме со нив да влеземе во конфликт, но тоа нема да биде правилно. Ние бараме овде правда за Никола. Овој мирен протест, барам да завршиме помирно, за да душманите не речат овие се една банда која не …

Повеќе »

И на Ферус му понудиле да пее вечерва за прославата: Еве што тој им одговорил

По реакциите на некои од изведувачите за саботната манифестација во 15 града, дека не знаеле на каква манифестација ќе пејат, се огласи групата „Љубојна“, која најави дека средствата од концертот ќе ги донираат за терапија на болно дететнце, а Ферус даде изјава за „Макфакс„ Мустафов за „Макфакс“ вели дека пред …

Повеќе »

ГДУ: Што треба да очекуваме кога официјално ќе влеземе во ЕУ и НАТО?

Изгледа малку беше чочекот во тунелот, па сега ќе се направи еден сенароден чочек. Оти сепак НАТО, е повеќе од еден автопат. Што треба да очекуваме кога официјално ќе влеземе во ЕУ и НАТО? Прво да прославиме, а реформите и подготовките за референдумот можат да почекаат, се вели во соопштението …

Повеќе »

Се огласија од Обединети за Македонија: Еве што велат во врска приклучувањето на Република Македонија, кон алијансата

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, и нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата Обединети за Македонија. „Секако дека прогресот не застанува овде. Напротив ова треба да биде …

Повеќе »

Еве што одлучи јавниот обвинител за 70-годишниот педофил од Прилеп

Во денешниот полициски билтен се наведува дека против 70-годишниот С.Ч. е поднесена кривична пријава поради сомневање за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Од страна на Јавен обвинител одредена е мерка притвор во траење од 30 дена за 70-годишниот прилепчанец кој изврши полов напад …

Повеќе »