Разно

Заев упати нов апел до Иванов: Еве што му порача

Премиерот Зоран Заев денеска упати апел до претседателот Ѓорге Иванов да го стави својот потпис на Законот за јазиците и да овозможи непречено функционирање на демократијата во општеството. „Тоа испраќа порака дека претседателот може да си одлучи кога сака и кој сака закон да го стави таканареченото џебно вето. Тоа …

Повеќе »

Се огласи претседателот Иванов во врска ставот за името: Еве што порача тој

„Мојот став е принципиелен, а воедно и конзистентен со ставовите на сите досегашни претседатели на Република Македонија – не прифаќам решение за прашањето за името за севкупна употреба или ерга омнес“, пишуваЕкспрес.мк

Повеќе »

Очекувајте промена на времето: Еве какво време ќе следи

Поинтензивни процеси со локален пороен дожд и грмежи се очекуваат кон крајот на денот, особено во источните делови. Минималната температура ќе се движи од 10 до 19, а максималната од 26 до 34 степени. УВ индексот ќе биде осум. Во Скопје се оечкува имаме слично време со температурата од 15 …

Повеќе »

Се огласи поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на „Фејсбук“: Еве што порача

Одличен и моќен народен собир, порача поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на „Фејсбук“. -Пораката е испратена. Пораката на народот на Македонија. Почнува паѓањето на СДСМ. Народот се буди. Не можат вечно да го лажат и плашат народот. Ова е негова земја. Одличен и моќен народен собир. Честитки до сите“, …

Повеќе »

Синот на Јанко Илковски искасан и нападнат од глутница кучиња во Скопје (Фото)

„Ноќеска, на враќање дома, син ми беше нападнат и искасан од глутница кучиња во строг центар на градот. Во клинички центар беа професионални и сум благодарен. Надлежните ништо не прават да ги заштитат граѓаните, повеќе се грижат некој кучињата скитници да не ги повреди. Фотографијата е автентична, направена е на …

Повеќе »

Погледнете што сними синоќа дронот на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Граѓани од сите општини во Македонија дојдоа на големиот протест кој синоќа во 20 часот се одржа пред македонската влада. Погледнете што сними синоќа дронот на протестот организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе »

Еве што му проача Пандов на Заев по синоќешниот протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ

Политичкиот аналитичар Александар Пандов на својот Facebook профил упати порака до премиерот Зоран Заев по синоќешниот масовен протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ. -Друже Заев морам да ти напишам неколку реда. Тоа што ти многу добро го разбираш, доматите и пиперките, јас да бидам искрен сега правам почетни чекори и фала …

Повеќе »

Според последната анкета на Чуповски: Погледнете за која политичка гласале граѓаните

Според последната анкета која е направена на крајот на месец мај, ВМРО-ДПМНЕ е во предност пред СДСМ. На прашањето доколку следната недела има избори 21.5 проценти од граѓаните одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, додека за владејачката СДСМ гласот би го дале 19.5 проценти. Во периодот помеѓу 25-28 мaj 2018 година Институтот Димитрија …

Повеќе »