Разно

Се огласи Беља: Еве што му порача на Заев

Поранешниот економски директор на Гинекологија Ваљон Беља на својот Фејсбук профил напиша“ „Ако ми било предочено дека ќе бидам сменет, зошто ми е продолжено решението како економски „веде директор“ во Клиниката за гинекологија и акушерство? Фактите зборуваат спротивно од фрустирачките изјави на премиерот Заев. Ако вие поставувате дипломиран филолог на …

Повеќе »

Исповед на повреден Србин од Зубин Поток: Тие започнаа да трчаат и пукаат во мене …

РАНО ова утро околу 6 часот во Косовска Митровица, специјалната единица на Косово (РОСУ) започна со апсењето на Србите кои се членови на косовската полиција. Досега беа уапсени 19 лица. Српскиот претседател Александар Вучиќ нареди целосна подготвеност на армијата. Акцијата ја оцени како обид за криминализација на српскиот народ. Вучиќ …

Повеќе »

Почнаа првите промени во партијата: Кои ќе бидат новите директори и министри во Владата на Заев?

На денешниот состанок на централниот одбор на СДСМ се очекува „да замете метлата“ на премиерот Заев, со тоа што ќе бидат разрешени директорски места во институциите, но и неколку министри од владата. Според неофицијални информации Заев ќе разреши пет министри. – Очекувам одлуките што вечерва ќе ги донесеме да бидат …

Повеќе »

На Дескоска непознати лица и оставија метла пред министерството: Еве што направи министерката со неа

Вчера пред Министерството за правда непознати лица оставиле метла, која министерката за правда Рената Дескоска ја прибрала внатре, но како што вели, за да мете криминал и корупција во Република Северна Македонија. „Ви благодариме за овој златен подарок – златна метла. Златна метла во правда може да биде за метење …

Повеќе »

Се пријави таксистот на Павле ?! Еве што напиша на неговиот Твитер

Павле во текот на претходните денови е мета на Твитер, а доказ за тоа се и последните твитови од вчера на многумина кои велат дека „таксистот е веќе пронајден“. Дел од твитерџиите вчера потврдија дека се таксисти на пратеникот. Јас сум таксистот на Павле. https://t.co/eYT9Zj2FlK — Мартиан (@MartianFromMKD) May 20, …

Повеќе »

Се огласи Ангелов: Власта платила два милиони евра за меѓуетничкиот судир во кумановско Диво Насеље

Стојанче Ангелов преку својот Facebook профил потсети за вооружениот напад во кумановско Диво Насеље: „Четири години од смртта на осумте специјалци во кумановско Диво Насеље. Повеќето од нив ги знаев лично, со неколку од нив работев заедно. Вечна ви слава херои македонски“, напиша Стојанче Ангелов на Facebook. Предупредување кое можеше …

Повеќе »

Најчевска: Е Гордана, Гордана, гадна ова вмровскава кал што се лепи и не ти дава да претнеш

-А ете јас сепак имав подобро мислење за Гордана отколку што заслужувала. Треба да си многу суетен или многу примитивен за да не смогнеш сили да му честиташ на противникот кој те победил. Е Гордана, Гордана, гадна ова вмровскава кал што се лепи и не ти дава да претнеш. Бев …

Повеќе »

Мицковски: 5 мај беше денот кога народот и го зададе најголемиот удар на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски пред да заврши гласањето на Претседал на Република Северна Македонија на Facebook напиша: „Во последните минути од гласањето сакам да истакнам неколку работи. Колку тие удираат и притискаат ниско, ние ќе ги победиме повисоко. Сега е моментот кога треба да се биде гласен, да се …

Повеќе »

Се огласија од Алијансата за Албанците: Еве што порачаа во врска вториот круг од претседателските избори

Алијансата за Албанците одржа состанок на Централното претседателство на кој што беше разгледана политичката ситуација во земјата, со посебен фокус втор круг од претседателските избори 2019 година во РСМ. АА со загриженост оценува дека вториот круг од претседателските избори се одвива без конкретна понуда за граѓаните. Во фокусот на кампањата …

Повеќе »