Разно

Почнаа првите промени во партијата: Кои ќе бидат новите директори и министри во Владата на Заев?

На денешниот состанок на централниот одбор на СДСМ се очекува „да замете метлата“ на премиерот Заев, со тоа што ќе бидат разрешени директорски места во институциите, но и неколку министри од владата. Според неофицијални информации Заев ќе разреши пет министри. – Очекувам одлуките што вечерва ќе ги донесеме да бидат …

Повеќе »

На Дескоска непознати лица и оставија метла пред министерството: Еве што направи министерката со неа

Вчера пред Министерството за правда непознати лица оставиле метла, која министерката за правда Рената Дескоска ја прибрала внатре, но како што вели, за да мете криминал и корупција во Република Северна Македонија. „Ви благодариме за овој златен подарок – златна метла. Златна метла во правда може да биде за метење …

Повеќе »

Се пријави таксистот на Павле ?! Еве што напиша на неговиот Твитер

Павле во текот на претходните денови е мета на Твитер, а доказ за тоа се и последните твитови од вчера на многумина кои велат дека „таксистот е веќе пронајден“. Дел од твитерџиите вчера потврдија дека се таксисти на пратеникот. Јас сум таксистот на Павле. https://t.co/eYT9Zj2FlK — Мартиан (@MartianFromMKD) May 20, …

Повеќе »

Се огласи Ангелов: Власта платила два милиони евра за меѓуетничкиот судир во кумановско Диво Насеље

Стојанче Ангелов преку својот Facebook профил потсети за вооружениот напад во кумановско Диво Насеље: „Четири години од смртта на осумте специјалци во кумановско Диво Насеље. Повеќето од нив ги знаев лично, со неколку од нив работев заедно. Вечна ви слава херои македонски“, напиша Стојанче Ангелов на Facebook. Предупредување кое можеше …

Повеќе »

Најчевска: Е Гордана, Гордана, гадна ова вмровскава кал што се лепи и не ти дава да претнеш

-А ете јас сепак имав подобро мислење за Гордана отколку што заслужувала. Треба да си многу суетен или многу примитивен за да не смогнеш сили да му честиташ на противникот кој те победил. Е Гордана, Гордана, гадна ова вмровскава кал што се лепи и не ти дава да претнеш. Бев …

Повеќе »

Мицковски: 5 мај беше денот кога народот и го зададе најголемиот удар на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски пред да заврши гласањето на Претседал на Република Северна Македонија на Facebook напиша: „Во последните минути од гласањето сакам да истакнам неколку работи. Колку тие удираат и притискаат ниско, ние ќе ги победиме повисоко. Сега е моментот кога треба да се биде гласен, да се …

Повеќе »

Се огласија од Алијансата за Албанците: Еве што порачаа во врска вториот круг од претседателските избори

Алијансата за Албанците одржа состанок на Централното претседателство на кој што беше разгледана политичката ситуација во земјата, со посебен фокус втор круг од претседателските избори 2019 година во РСМ. АА со загриженост оценува дека вториот круг од претседателските избори се одвива без конкретна понуда за граѓаните. Во фокусот на кампањата …

Повеќе »

Се огласи Река: Еве како и за кого треба да гласаме според него

Статус на кандидатот за Претседател Блерим Река: ,,Почитувани граѓанки и граѓани. Во пресрет на вториот круг на гласањето за Председател, дозволете ми уште еднаш да ви се заблагодарам за вашите гласови за мојот концепт за “Една Република за сите, со законот над сите”: како члeнка на НАТО и ЕУ. Близу …

Повеќе »

Нова провокација од западниот сосед: Албански ученици во училиште направија мапа на голема Албанија

Во видеото подолу се видите момче со мапа на која се исцртани границите на Албанија. На мапата се гледаат делови на Грција, на Северна Македонија, Косово, Црна Гора и јужна Србија.

Повеќе »