Разно

Поднесено обвинение против повеќе лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица

Основното јавно обвинителство Тетово поднесе обвинение против вкупно 13 лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица на 05.04.2018 година, во кој едно лице го загуби животот, а неколкумина беа повредени. Против четири лица е поднесен Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката притвор, со кој едно лице …

Повеќе »

Еве што објави пратеникот Павле Богоевски во врска денешното судење против Јанкуловска и Груевски

По пресудата за предметот „Триста“ на Ѓоко Поповски, се огласи пратеникот Павле Богоевски. Еве што напиша тој на социјалните мрежи: „Падна првата затворска казна за случај на #СЈО. Во предметот #Триста, на Ѓоко Поповски, поранешен Помошник Министер за внатрешни работи му беше изречена казна затвор од девет години за противправна …

Повеќе »

Пострашно од турски затвор: Горан Ангелов – Ќосето ја покажа затворската келија и условите во кои живее 6 месеци

Од вчера Горан Ангелов започна штрајк со глас и одбива да прима терапија поради тортурата што му се вршела во затворот Шутка. На неговиот Facebook профил се појавија со фотографии од условите во кој живее 6 месеци. Погледнете :

Повеќе »

Левица поднесува кривична пријава против премиерот Заев

Левица ќе поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев поради прифаќањето на предлогот за името „Република Илинденска Македонија“. Тие велат дека Заев, со прифаќањето на прдлогот „Република Илинденска Македонија“ прави кривично дело против државата – „Загрозување на независноста“. „Политичката партија Левица, утре (понеделник, 21 мај 2018 година), со почеток во …

Повеќе »

Ванковска преку фотографија објасни што ќе ни се случи ако го следиме Заев (Фото)

Професорката Билјана Ванковска, на својот Фејсбук профил изјави дека на Заев треба да му се одземе улогата на преговарач. -Неговата Илинденска епопеја траеше еден ден, но пропаѓајќи во амбис, Вождот го понесе/жртвуваше и уставот и опсегот на употреба! На овој авантурист треба да му се одземе улогата на преговарач, пишува …

Повеќе »

Погледнете како физички го нападнаа градоначалникот на Солун (Видео)

Јанис Бутарис вчера беше нападнат од толпа грчки националисти за време на церемонијата за одбележување на годишнината од геноцидот на Пондите – грчко население од Мала Азија кое било протерано во почетокот од страна на Младотурците по што биле приморани да се отселат на север на територија на поранешниот СССР …

Повеќе »

Се огласија од кабиентот на Ципрас: Еве кое предлог име ни го отфрлија Грците

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Oд Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: „Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби. Сепак, ние ги охрабруваме нашите соседи, да продолжиме да работиме заедно за да …

Повеќе »

Лице на возраст од 67 години извршило полов напад врз дете на возраст под 14 години

Во тек на вчерашниот ден во Кичево, лице на возраст од 67 години извршило полов напад врз дете на возраст под 14 години. Нападот се случил во попладневните часови во дел од градот каде има помало движење на луѓе. Настанот го забележал случаен минувач кој веднаш пријавил во Министерството за …

Повеќе »