Разно

Го прашаа Амди Бајрам дали се сеќава на црниот понеделник кога покажа среден прст кон граѓаните: Еве што тој одговори

-Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се дига. Јас сум политичар толку години и треба сите да сфатат, цела македонска јавност и пошироко, не треба да дигаат многу прашина околу мене затоа што јас …

Повеќе »

Владата од вчерашната седница: формираше комисија, именуваше нов директор, разгледа извештаи …

На вчерашната седница на Влада беше донесена програмата за измени и дополнувања на Програмата за обезбедување средства за болничко лекување без наплата на учество (партиципација) којашто покрај пензионерите ќе ги опфати и лица до 18 годишна возраст на семејства корисници на социјална парична помош во Република Македонија за 2018 година. …

Повеќе »

Два нови случаи на „Коксаки вирус“

Денеска, надлежните медицински служби (матичните лекари) преку родителите, ја известиле детската градинка “Пролет” во Општина Карпош, која се наоѓа во населбата Козле, дека две дечиња кои престојуваат во  нивната установа се заболени со вирус „коксаки“. Управата на градинката “Пролет”  веднаш го известила Центарот за јавно здравје, Одделението за епидемиологија, по …

Повеќе »

Игор Дурловски повторно се враќа после подолг период

Оперскиот пеач Игор Дурловски, на 19 Мај, во рамките на годинешните Мајски оперски вечери, ќе настапи со улогата на Тимур во претставата “Турандот”. Тој оваа информација ја сподели со своите фанови на социјалните мрежи.

Повеќе »

Убиени најмалку 52 палестинци а повредени над 1200 при отворање на амбасадата на САД во Ерусалим (Видео)

Израелскиата восјка уби најмалку 52 Палестинци за време на масовните протести во Појасот Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим. Според информациите над 1.200 лица се повредени. Тоа е најкрвавиот ден на насилство од 2014 година. Погледнете го видеото:

Повеќе »

Незадоволни членови од ВМРО-ДПМНЕ му пишаа порака на Мицковски: Ваков злостор никој не му направил на ВМРО последниве сто години

Се зголемува бројот на незадоволни члннови од политичките партии, како кај партијата на власт, така и кај опозицијата. Имено на Facebook се појави порака до Мицковски која брзо се шири по социјалната мрежа, преку која се вели дека ваков злостор никој не му направил на ВМРО последниве сто години: ЕДНО …

Повеќе »

Поднесен обвинителен предлог за несовесно работење на поранешен градоначалник

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе Обвинителен прeдлог против едно лице за Несовесно работење во службата од член 353-в ст.2 во врска со ст.1 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека во својство на службено лице-градоначалник на единица на локална самоуправа при Општина Прилеп несовесно постапувал во вршењето на своите овластувања …

Повеќе »

Се огласи Мицкоски по вработувањето на командантот Хоџа во Владата: Еве што му порача на Заев

Лична работа на Заев е желбата да сака да му помогне и да се грижи за семејството на Џезаир Шакири, односно таканаречениот Командант Хоџа. Двајцата делат иста идеологија и исти вредности. Сепак, тоа што се политички истомисленици и постигнале некаков меѓусебен договор, не му дава на Заев за право да …

Повеќе »

Се огласи Мијалков: Еве што му порача на Љубе Бошковски

На вчерашниот обид за старт на судењето за случајот „Тортура“, Љубе Бошковски и Сашо Мијалков, за прв пат се сретнаа во судница. И двајцата функционери се ракуваа, а Мијалков прв подал рака, за Бошковски да ја прифати. „Тој стана да ме поздрави и да се извини за она што го …

Повеќе »