Разно

За фарбаните јајца и запалените свеќи …. Форма или традиција на една вера, но не и суштина!

Ни фарбаните јајца, ни запалените свеќи, ни шише масло, ни пар чорапи, ни крпа, ни трикратното крстење кога поминуваме покрај верски храм, ни било што друго од ваков вид, претставува БОЖОВНОСТ на еден човек, на еден град, на еден народ. Сето тоа е само ФОРМА или традиција на една вера, …

Повеќе »

Поглаварот на ИВЗ побара смрт за судиката: Погледнете што направија неговите следбеници (Видео)

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи синоќа на прес конференецијата побара да умре болната судијката која ја донела одлуката Бузаку да биде нов поглавар, пренесе ТВ 21. По неговиот говор неговите следбеници започнаа да ракоплескаат.

Повеќе »

Новиот албански пасош долгогодишна желба на Реџепи: Бог да ја благослови Албанија

Пред неколку месеци албанските власти, со посветеност и потпис од Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, официјално му дадоа албански пасош на Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи. „Особено сум чест и задоволен што, со поддршка на претседателот Илир Мета, човекот кој се грижи за Албанците каде и да се, одговорните …

Повеќе »

Ја прашаа Силјановска што ќе направи за Албанците во Македонија?! Еве што таа им одговори

На дебатата во ТВ21 еден, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, ја прашаа што ќе направи за Албанците во Македонија? Еве што таа им одговори.

Повеќе »

Се огласи Ангелов на Facebook: Еве што порача од затворот во Шуто Оризари

Осудениот Горан Ангелов за настаните на крвавиот четврок на својот Facebook профил напиша статус во кој вели дека гласал за почетокот на крајот на Заев и за подобра Македонија: „Daj ne go tupete dali Gjorge ke ne amnestira ili ne, toa e nebitno i ic ne mi e gajle . …

Повеќе »

Се огласи Игор Југ: Еве што порача за претседателски избори

Браќа и сестри, со желба за една единствена и вечна Република Македонија, мисла за светла иднина на идните генерации, ве повикувам во битката која претстои на 21 април на претседателските избори, да означиме почеток на крајот на злото Зоран Заев, порача Игор Југ, еден од патриотите кои се во затвор …

Повеќе »

Трамп, Меркел и Макрон ја изразија својата тага и ужас за пожарот во Нотр Дам: Еве што соопштија најмоќните луѓе во светот

Претседателот на САД Доналд Трамп изрази сочуство за огромниот пожар кој избувна во париската катедрала Нотр Дам, пренесоа светските агенции, цитирани од агенциите. “Ужасно е да гледаш ваков масивен пожар во” Нотр Дам “во Париз. Треба да се користат хеликоптери-цистерни за да биде изгаснат тој. Треба да се дејствува брзо”, …

Повеќе »

Шеснаесетгодишно девојче падна од 26-тиот кат … потоа стана и почна да оди

Во Кина, 6-годишно девојче падна од 26-тиот кат и преживеа речиси без повреди. Падот е снимен од CCTV камери. Видеото покажува едно шестгодишно девојче облечено во црвен фустан, кое паѓа, а потоа се качува на мопед и конечно продолжува на асфалтот. Кинеските телевизиски канали објавија дека овој неверојатен инцидент се …

Повеќе »

Излегол од возилото, па заборавил на рачната: Погледнете каде го пронашол автомобилот кога се вратил

Возило заврши утрово во водите на Охридското Езеро, на потегот пред хотелот „Ројал“, пишува Охридпрес. Станува збор за возило марка „Пежо 206“, кое од до овој момент непознати причини завршило во водите на езерото. За велиот текст на Охрид Прес  

Повеќе »