Разно

Градоначалникот Арбен Таравари го пречека албанскиот амбасадор Река

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше на официјална посета во општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари. На пријателската средба, градоначалникот Таравари го запозна амбасадорот Река со предизвиците со кои се соочува новото општинско раководство, како и со постигнатите успеси со примена …

Повеќе »

Започна размонтирањето на дел од спомениците во Скопје (Видео)

Синоќа властите го отстранија спомен обележјето на Андон Ќосето, кој се наоѓаше пред зградата на Врховниот суд во Скопје. Дали ова е првиот чекор кон понатамошно отстранување на спомениците од проектот на претходната Влада “Скопје 2014”?!

Повеќе »

Вчера се случиле четири сообраќајни незгоди од кои три со телесни повреди

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2018 година), на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле четири сообраќајни незгоди од кои три со телесни повреди и една со материјална штета. При сообраќајните незгоди четири лица се здобиле со лесни телесни повреди. Од преземените мерки и активности констатирано е дека …

Повеќе »

Миленко Неделковски со прашање посветено на албанските интелектуалци

Македонскиот новинар и ТВ-водител Миленко Неделковски на својот Facebook профил објави статус–прашање посветен на албанските интелектуалци. Тој прашува дали има барем 1 (ЕДЕН) албански интелектуалец потпишан на писмото од 200-те Македонски интелектуалци?!

Повеќе »

Амди Бајрам повторно се пазари со власта: Еве што изјави синоќа во емисијата „Само вистина“

Амди Бајрам вечерва е гостин на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија каде на прашањето дали останува на тоа секогаш да биде со власта, тој одговори дека тоа е точно. -Точно е дека јас сум секогаш на власт. Секогаш сум кажувал дека кој е на власт, јас сум со вас. …

Повеќе »

ФОТО: Последната фотографија на Калина од Кајмакчалан

Весникот Нова Македонија денеска ја објави последната фотографија што ја направила Калина Велевска, која загина на Кајмакчалан. На фотографијата е црквата која се наоѓа на самиот врв. Калина и Александар се потпишале во книгата за посети во црквичката. Покрај нив, потпишани се и уште двајца планинари. Фото од црквата: Дарко …

Повеќе »

Илјадници македонци се собраа во Австралија да го заштитат името Македонија (Фото)

Македонците во Австралија или Австралиските Македонци се едно од поголемите етнички малцинства во државата со над 100.000 припадници. Според ОМД во Австралија има околу 200.000 Македонци. Најголема имиграција на Македонците има за време на Грчката граѓанска војна и Втората светска војна. Првите доселувања на Македонци во Австралија се забележуваат на …

Повеќе »

Груевски призна дека Поповска барала нејзниот зет да биде ослободен од притвор. Еве што напиша експремиерот на Facebook

Експремиерот Никола Груевски на неговиот Фејсбук профил напиша дека пратеничката Лилјана Поповска барала од него нејзниот зет да биде ослободен од притвор. Како што пишува тој, за притворот на зетот на Поповска дознал лично од неа, на средба во Владата која што се одржала по нејзино барање. Во продолжение ви …

Повеќе »

Го прашаа Ахмети зошто е против референдум за името. Еве што им одговори

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој изјави дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Повеќе »