Разно

Катимерини: Скопје и Атина постигнаа договор за името, опсегот на употреба и акронимите

Скопје и Атина постигнаа договор за името, опсегот на употреба и акронимите, тврди грчкиот весник „Катимерини“ коментирајќи дека преговорите се претвораат во загатка без решение. Од весникот додаваат дека грчката влада ќе мора да се соочи со опозициската партија Нова демократија, која бара Македонија да го промени Уставот иако Скопје …

Повеќе »

Мицковски го покани лидерот на ВМРО НАРОДНА да им се придружи – Дали Љубчо се враќа во матичната партија?

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ веќе имало неколку начелни средби со Љубчо Георгиевски и членовите на неговата партија ВМРО-НП, на која се разговарало за можното враќање на старите вмровци во партијата. Мицкоски најави измени во статутот на партијата и формирање на две нови партиски тела – совет на претседателот и совет …

Повеќе »

Каде и што ќе работи Влатко Мијалков по заминувањето од Царина

По заминувањето од Царина Влатко Мијалков веднаш се вработил во Капитал Поинт Скопје, дознава Телевизија 24 од добро упатени извори. Новото работно место го официјализирал од 23 февруари. Според податоците од Централниот регистар, фирмата капитал Поинт во која Влатко Мијалков е вработен се занимава со трговија и услуги, но оваа фирма е …

Повеќе »

Кои и зошто го запалија грчкото знаме пред Собрание

Дел од учесниците на протестот кои се против промена на името на државата пред Собрание го запалија грчкото знаме. Учесниците на протестот бараат итен крај на разговорите за името на државата и отфрлаат референдум за името. Ја повикаа власта да се откаже од намерата за промена на името и ја …

Повеќе »

Заев: Четири опции за промена на името

Македонија има на располагање четири опции за решавање на спорот за името со Грција, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за агенцијата Ројтерс. Македонија се надева дека спорот ќе се реши навреме за да добие препорака за почеток на преговори со ЕУ во јуни и потврда на поканата за …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од денешните протести. Еве што изјавија од партијата

На вчерашната прес-конференција, запрашани за организацијата на утрешниот протест од ВМРО-ДПМНЕ изјавија: – „ВМРО-ДПМНЕ го поддржува уставно загарантираното право за учество и организирање на протести. Во однос на протестот закажан за утре, ВМРО-ДПМНЕ не е организатор на истиот. Доколку ВМРО-ДПМНЕ се одлучи да организира протести јавноста ќе биде навреме известена …

Повеќе »

Жена од Кавадарци за одреден паричен надомест принудувала дете да дава сексуални услуги на поголем број лица

Единицата за трговија со луѓе и криумчарење мигранти при Одделот за сериозен и организиран криминал на МВР до ОЈО за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицето М.Д. (42) од Кавадарци поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – “трговија со дете“ по член 418 …

Повеќе »

Пратеникот Амди Бајрам го испофали премиерот Зоран Заев

Пратеникот Амди Бајрам на седницата за пратенички прашања го испофали премиерот Зоран Заев, кој му одговори на пратеничките прашања за споменик на Есма Реџепова, за сиромаштијата и за девојчето од „Домот „25“ мај“. Бајрам изјави дека за прв пат еден премиер му одговорил како што треба на пратеничките прашања. – …

Повеќе »

Градоначалникот Арбен Таравари го пречека албанскиот амбасадор Река

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше на официјална посета во општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари. На пријателската средба, градоначалникот Таравари го запозна амбасадорот Река со предизвиците со кои се соочува новото општинско раководство, како и со постигнатите успеси со примена …

Повеќе »