Разно

Еве што изјави Бошкоски во врска информациите со одлуката за министер

Според засега неофицијални информации за Љубе Бошкоски ќе седне на фотелјата на Рамиз Мерко, кој до неодамна беше министер без ресор, а кој на локалните избори беше избран за градоначалник. Бошкоски во изјава за „Фокус“ вели дека се уште не е информиран за ваквата одлука, и дека засега станува збор …

Повеќе »

Љубе Бошковски влегува во влада како министер без ресор?

Локалните изори ќе ја предизвикаат првата реконструкција на владата на премиерот Зоран Заев. Неколку од министрите се на пат да станат градоначалници, па затоа ќе биде потребно да се изберат нови. Кандидати има многу, а еден од нив кој покажал амбиции е Љубе Бошковски. Тој се очекува да влезе во …

Повеќе »

ФОТО: Кој е убиенот Мартин Јанушев?

Дваесет и осум годишниот Мартин Јанушев кој вечерва со неколку истрели во главата беше убиен пред кафулето „Ред кафе“ во Аеродром спортската јавност го памети последно како играч за фудбалскиот клуб Локомотива, пишува СпортМ. Мартин е роден на 28.07.1989 во Скопје. Последен пат има играно за Локомотива, а претходно во …

Повеќе »

По колку години затвор добија обвинетите за грабежот на НЛБ банка

Вкупно 20 години затвор за грабежот на НЛБ банка им изрече кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на четворицата обвинети за најтешкиот грабеж на пари во историјата на Македонија, кој се случи во април, соопшти Макфакс. Првообвинетиот Бобан Смилевски доби 9 години и 2 месеци затвор за кривични дела …

Повеќе »

Грчев ги именува спомениците кои први треба да бидат отстранети од „Скопје 2014“

Спомениците на Андон Јанев-Ќосето и на Мајка Тереза, треба први да бидат отстранети, а по нив и тие на Александар Македонски, на Филип Втори и на порта „Македонија“, најави претседателот на Комисијата за „Скопје 2014“ при Министерството за култура, Мирослав Грчев. „По завршувањето на комплетните елаборати за спомениците ‘Ќосето’ и …

Повеќе »

Екс пратеник на ВМРО-ДПМНЕ се приклучи кон реформаторите

Екс пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Австралија Васко Наумовски, ја поддржува иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Тој вчера се појави на прославата на државниот празник „23 Октомври“ организирана од реформаторите во МКЦ во Скопје. Васко Наумовски изјави дека се приклучува кон барањата за реформи во партијата и истакна дека Македонија треба …

Повеќе »

Зошто се одложи судењето за Грујевски и Бошкоски

Ексначалникот на Петтата управа на УБК Горан Грујевски и неговиот заменик Никола Бошкоски, кои се обвинети за фалсификувани бугарски пасоши во Грција вчера влегле во судницата во Солун со капчиња на главите и со тренерки, а судницата била преполна со мигранти, пишуваат од Макфакс. Грујевски и Бошкоски ги бранат адвокати …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јохан Тарчуловски се откажа од пресот: Погледнете како изреагира додека даваше изјава на прес конферецнијата

Погледнете како кандидатот за градоначалник на општина Кисела Вода, Јохан Тарчуловски се откажа од преснимувањето на прес конференцијата.

Повеќе »

Се огласи Тарчуловски: Еве што порача за градоначалничкото место во општина Кисела Вода

Јохан Тарчуловски, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник во Кисела Вода порача дека не се откажува од битката за градоначалничкото место во вториот изборен круг. На својот фејсбук профил Тарчуловски синоќа најави дека борбата за Кисела Вода започнува, „јако до крај за ВМРО, за ЛАВОТ наш гордо да се вее“. „Кога …

Повеќе »