Разно

Еве што изјави бабата на Јане Ченто за пресудата на својот внук

Пресудата од 15 години затвор за Јане Ченто во случајот „27 април“ болно одекна во неговиот роден град, Прилеп, јавува дописничката на ТВ Алфа. Прилепчани со жалање констатираат дека казната е превисока, а во неа препознаваат и политички реваншизам. Бабата на Јане Ченто, Марија Јакимоска – Ченто, ќерка на првиот …

Повеќе »

Еве што изјави Јане Ченто откатко му ја прочитаа пресудата

Јане Ченто доби 15 години затворска казна за настаните на 27ми април и не побара да се брани од слобода. Тој изјави дека може повторно на некој полицаец да му текне да лаже и со службена белешка повторно да го вратат во затворот во Шутка. -Еден ден историјата ќе не …

Повеќе »

25-годишен полицаец од Тетово застрелал две момчиња

Две лица синоќа се повредени од огнено оружје откако во нив пукал 25 годишен полициски службеник кој не бил на работа. Како што соопштуваат од МВР, лицата Ф.В.(26) и А.Х.(22), се од село Вејце, Тетовско, и биле примени во тетовската болница со прострелни рани од огнено оружје. Десет минути откако …

Повеќе »

Се огласи Силјановска во врска изјавата на Димитров за јазикот на грчките македонци

Фрапирана сум од изјавата на Министерот за надворешни работи, г-дин Димитров, дека македонскиот јазик кои го зборуваат граѓаните на Република Македонија, нема никаква врска со јазикот на грчките македонци. Поминаа 24 часа, а сеуште никој не го демантирал ова тврдење. Се прашувам, ако е навистина така, на кој јазик збореле …

Повеќе »

Силјановска: “Нема да го употребам името Република Северна Македонија”

Како тоа комисии расправаат за историски личности, што да славиме заедно, запраша професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи на емисијата 360 на телевизија АлсатМ. Во контекст на сменетите имиња на институции и новите табли таа рече „нема да ги симнувам натписите, но јас никогаш сама …

Повеќе »

Амди Бајрам: “Стево Пендароски киселиот купуз го лапнавме како сарма во Шутка?” (Видео)

“Стево Пендаровски киселиот купус го лапнавме како сарма во Шутка. Ќе го нема на вториот круг, со 120.000 гласа во Македонија го победивме, тоа со нашиот претседател за Ѓорге Иванов кој гласавме”, рече Бајрам на митингот во Гевгелија за време на кампањата за претходните претседателски избори.

Повеќе »

Се враќа студениот зимски бран: Еве какво време не очекува денес

Македонија е пред нова изразено зимска промена на времето со нагло ЗАЛАДУВАЊЕ и доста ветровито време. Ќе започне да дува повремено засилен северен ветер што ќе услови нагло заладување со пад на температурите. Во сабота (23 / 2) во поголем дел од земјава се очекува да биде доста ветровито време …

Повеќе »

Се огласи Мира Стојчевска: Еве што соопшти за работните места на својот сопруг и брат

Пратеничката од СДСМ, Мира Стојчевска вчера на Facebook соопшти дека нејзиниот сопруг ќе се откаже од унапредувањето во командир на Шумската полиција во Делчево, но и нејзиниот брат ќе се откаже од работното место во РЕК Битола. „Тоа е спротивно на моите принципи и етички критериуми. Сепак сакам јавно да …

Повеќе »

Се огласија од градска општа болница 8-ми септември: Еве што изјавија за состојбата на Миле Јанакиевски

Денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се констатирани никакви телесни повреди. Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје, апелира јавноста да ги следи …

Повеќе »