Разно

Еве што изјавија од ВМРО-ДПМНЕ во врска договорот со Бугарија

Ви пренесуваме интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Попоски, Пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија „Во однос на нацрт текстот на договорот кој беше објавен под притисок на критичката јавност во Република Македонија од страна на Владата на Република Македонија, дел да се спомене дека тој …

Повеќе »

Земјотреси сеуште ја тресат Македонија

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтер околу 10 часот ја стресе Македонија. Епицентарот е во Охрид, на длабочина од 1 километар. Синоќа два потреса се почувствуваа во тој регион на длабочина од 2 километри. По овој потрес, регистриран е уште еден со јачина од 2 степени по Рихтер. Овој …

Повеќе »

Еве кога ќе бидат распишани локалните избори

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска потврди дека на 2 август, Илинден, ќе се обрати во Крушево на Мечкин Камен. Локалните избори ќе ги распише на 6 август, а тие треба да се одржат на 15 октомври. Поради активностите во Парламентот односно седницата за ребалансот на Буџетот и за смената …

Повеќе »

Паднаа првите притвори: Еве кои се притворените високи фукнционери

Поранешниот началник на Петтата управа во Управата за безбедност и контраразунавање (УБК), Горан Грујовски, и неговиот подреден, ќе одат во притвор, а шефот на кабинетот на ексдиректорот на УБК, Тони Јакимовски, ќе остане без пасош, одлучи Кривичниот совет од пет судии во Врховен. Сите тројца се обвинети од СЈО за …

Повеќе »

Што им порачал Бранко Црвенковски на бугарските власти во Софија

„Признајте ни ги јазикот и нацијата” – е пораката која Бранко Црвенковски ја испрати до Бугарија како претседател на Р.Македонија, додавајќи дека во Македонија никогаш не преовладувало мислењето дека Бугарија е непријател на Македонија. Видеото е постаро, поточно од 2010та година.

Повеќе »

Тврдокорните побараа смрт за Талат Џафери

Тврдокорните на својата Facebook страна објавија жестоко соопштение. Тие во пораката го обвинуваат Талат Џафери нарекувајќи го терорист бидејќи бил директен учесник во најбруталните и кукавички заседи, а потоа побараа смрт за терористите. Еве ја пораката во целост: „Терористот Талат прво го направија министер за одбрана на војската против која …

Повеќе »

Мери Николова: Судии дно и лопужани а исто и многу адвокати “со исклучок”. Сите да одите во ПМ

Активистката Мери Николова која е член на ДПМ од 1998 година, револтирана од судските процеси објави статус на Facebook. „Простете ми што нема да бидам пристојна. Многу сум изреволтирана, зошто и по кој основ нема притвори за никој од дпмне? Ајде тогаш сите да украдеме се од државата, ќе ви …

Повеќе »

Судот донесе одлука за Липски: Еве што пресуди по убиството на бездомното куче Идриз

Анима Мунди утрово излезе со соопштение во врска пресудата на Симо Христовски Липски кој го уби бездомното куче Идриз. Ви го пренесуваме соопштението во целост како и пресудата: „Ова е исходот од Кривичната пријава која ја поднесовме против Симо Христовски Липски кој зверски го уби бездомното куче Идриз. Липски е …

Повеќе »

Од ОМО Илинден Пирин излегоа со соопштение: Еве што порачуваат во врска бугарите

Од ОМО Илинден Пирин излегоа со соопштение. Ви го пренесуваме во целост: Бугарите се народ кој потекнува од прабугарски турко-татарски племиња, кои од планината Кавказ се доселуваат на Балканот во 7 век, а нивниот водач – татаринот Хан Аспарух е првиот бугарски владетел кој од 679 до 681 година ја …

Повеќе »