Разно

Доцна синоќа се огласи Мицковски во врска приведувањето: Еве што порача на Facebook

Доцна синоќа се огласи Мицковски во врска приведувањето: „Можеби некогаш со различни ставови, но ВМРО и Македонија е она што не обединува, иако тоа во ова време ни ги зголемува страдањата. Со вас, и сите други кои што се под прогон, со целиот народ до финална победа на деспотот и …

Повеќе »

Еве што изјави Трајко Вељаноски во врска синоќешното приведување

10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота, изјави Вељаноски по излегувањето од судот Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски синоќа откако излезе од зградата на судот по краткиот распит поради тоа што е осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април во Собранието …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ И ШУМАРСКИ ФАКУЛТЕТ ГИ ОСЛОБОДУВААТ ЗАРОБЕНИТЕ ДРВЈА

 Градот Скопје денеска потпиша меморандум за соработка со Шумарскиот факултет со кој прецизно се утврдуваат обврските на двете институции во еден многу важен дел од заштитата на животната средина – мапирање и ослободување на заробени стебла и корења на дрвјата со градежен материјал поставен при нестручно изведени градежни активности. „Идејата …

Повеќе »

Отворена истрага за трговија со дете

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка заради основано сомнение дека е сторено кривично дело – Трговија со дете предвидено и казниво по член 418 – г став 1 од Кривичниот законик. Осомничените во поединечни случаи, најпрвин …

Повеќе »

Склучени спогодби со двајца обвинети за Криумчарење мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Спогодби со две лица обвинети за Криумчарење мигранти по член 418-б став 2 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Согласно склучените Спогодби, на дваесет и три годишниот македонски државјанин и деветнаесет годишната косовска …

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Охрид побара притвор за лицето кое нападна вработени во охридската противпожарна служба

Четириесетгодишен вработен во охридската противпожарна служба утринава нападнал повеќе негови колеги и е осомничен дека извршил неколку кривични дела. Откако влегол во простории на Територијалната противпожарна единица во Охрид, тој со дрвен стап нападнал негов колега, удирајќи го во пределот на главата. Притоа на оштетениот му нанел тешки телесни повреди …

Повеќе »

Последниот став на Заев за уставните амандмани: Еве што порача премиерот вечерва

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на почетокот на седницата за усвојување, донесување и прогласување на уставните амандмани и на Уставниот закон, којашто почна со Утврдување на предлог амандманите 33, 34, 35, 36 на Уставот на Република Македонија. „Имавме инклузивен процес“ оцени премиерот Заев кој се …

Повеќе »

ИСПОВЕД НА НАШИНЕЦ ОД ШВАЈЦАРИЈА – ШТО РАБОТИ, ДАЛИ ДОБРО ЖИВЕЕ…

Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на интернет. Македонија е далеку од Европската Унија , но стотици нејзини граѓани, веќе се нејзини жители. Некои заминуваат …

Повеќе »

Еве што најави Мицковски за следните претседателски избори (Видео)

Јас лично очекувам една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори. Партијата штотуку го објави конкурсот за избор на кандидат за претседател. ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која транспарентно се обраќа кон граѓаните и кон сите оние заинтерсирани кандидати кои сакаат да аплицираат на конкурсот, а се разбира ги исполнуваат …

Повеќе »