Разно

ВМРО-ДПМНЕ утрово излезе со ново соопштение: Еве што порача во врска со знамињата од мапата на голема Албанија

ВМРО-ДПМНЕ излезе со ново соопштение во кое се вели: „Летање со дронови со знамиња од мапата на голема Албанија е дел од Тиранската Платформа. Творците на платформата се надеваат дека на тој начин ќе му порачаат на македонскиот народ што го очекува. Еден oд реализаторите на Тиранската Платформа е и …

Повеќе »

Еве што изјави Министерството за надворешни работи на Русија во врска присоединувањето на Албанија и Косово

Министерството за надворешни работи на Русија ги оцени како неприфатливи изјавите за прекројување на границите на Балканот, пишува порталот Засе. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект сега врз основа на …

Повеќе »

Предмалку од ВМРО-ДПМНЕ излегоа со прашање наменето до Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ, излезе со ново соопштение. Ви го пренесуваме во целост: „Изјавите и дејствијата на Заев со кои ги рани големо албанските апетити од ден во ден го зголемуваат албанскиот иредентизам во регионот. По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, денеска на фудбалски натпревар помеѓу Вардар и …

Повеќе »

СДСМ реагираше на изјавата на градоначалникот на општина Дебар! Еве што му порача

Ви пренесуваме интегрален дел од текстот: „Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на градоначалникот на општина Дебар Ружди Лата, која не е во духот на заедништвото, интеграцијата и меѓусебното почитување на граѓаните. Избраните и именуваните функционери мора да бидат свесни за одговорноста што ја имаат пред Уставот, законите и граѓаните …

Повеќе »

Еве што изјави Љубчо Георгиевски во врска со „бомбите“ и масовното прислушување

Георгиевски се согласува со констатацијата и од домашната стручна јавност и од меѓународната заедница дека со аболицијата претседателот Иванов го погребал Пржинскиот договор.. Во синоќешната Анализа на 24 вести претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, изјави дека на почетокот на објавување на „бомбите“ мислел дека е тоа дело на Верушевски но …

Повеќе »

Велиновска: Прашање ќе биде дали воопшто ќе постои мала Албанија

Во Македонија се рашетаа ЕУ-соросоидите Могерини, Туск, Хан и Kарл Билт. Завршија како употребени куртони. Еди Рама и Хашим Тачи, како последни Соросови оази и дувла на наркомафијата, европска депонија и тренинг-центар за терористи се обидуваат да ѝ се џилиткаат на Македонија, а сега во очај и на Европа. Ќе …

Повеќе »

Скопскиот муфтија Зекерија Идризи: Македонија нема да види бел ден сѐ додека не видам минаре до Крстот на Водно

Зекерија Идризи од Скопското муфтиство, кој престојува во Берлин, доаѓа во Скопје како висок муслимански клерик, а преку социјалните мрежи упати директни закани и повици за тероризам, информираат од zurnal.mk. „Скопје е мојата крв и мојот дух кој не се подарува. Наскоро ме очекува голема работа и одговорност за илирско-дарданско …

Повеќе »