Разно

Апасиев расположен „антилоповски“: Зелената мафија на прекупците од Кванташки нека ќари од потта на ситните земјоделци

„Имаш 11.000 пензија. Имаш и мала бавчичка која ти раѓа патлиџани. Ама ти нема да смееш да си ги продадеш на пазарче, оти на некој ШУПАК ОД ДУИ му текнало да предложи таков Закон!!! А во меѓувреме, Зелената мафија на прекупците од Кванташки нека ќари од потта на ситните земјоделци 😡😡😡 …

Повеќе »

Се огласија од царинската управа во врска царинскиот службеник Александар Трајковски и неговото отсуство од работа

Царинската управа на Република Македонија на 17.12.2018 година отвори истрага против царинскиот службеник Александар Трајковски во врска со неговото отсуство од работа во Царинската управа. „Од царинскиот службеник побарана е изјава за отсуството од страна на инспектори од Секторот за професионална одговорност, и истиот го доставил Извештајот за привремена спреченост …

Повеќе »

Унгарски новинар го праша Груевски како успеа да побегне од Македонија?! Еве како тој му одговори

Екипата на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше екс премиерот Никола Груевски во Будимпешта. Новинарот му постави прашање на Груевски за тоа како успеал да побегне од Македонија и дали Унгарците му помогнале. Груевски на ова прашање не даде никаков одговор.

Повеќе »

Министерство за труд и социјална политика објави оглас за ангажирање 30 воспитувачи/ки

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) објави оглас за ангажирање на 30 воспитувачи/ки за колегијална поддршка за подобрување на компетенциите на кадарот во градинките, нова прогарама којашто се спроведува во соработка со УНИЦЕФ, а е поддржана од Британска амбасада. На огласот којшто ќе трае до 14 декември годинава, може …

Повеќе »

Сведокот Младеновски сведочеше за крвавиот четврток: Еве што откри околу организирањето на немилиот настан

За време на протестите пред ДИК требаше колите на Петре Шилегов и Љубомир Фрчкоски да се дигнат во воздух. Овие дејствија беа организирани од Нинџа по насока од Владимир Атанасовски тогашниот директор на УБК, сведочеше денес Михаил Младеновски обвинет за случајот „Крвавиот четврток“ на 27 април. Тој изјави дека Никола …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки и одговорност за прислушувањето во Јавното обвинителство

Следи интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Поминаа 3 дена од скандалот за нелегално прислушување во Јавното обвинителство, а сеуште од Оливер Спасовски и МВР немаме никаков концизен и директен одговор. Кадрите на СДСМ сеуште ги прислушкуваат граѓаните и институциите. Јавните обвинители, судиите, …

Повеќе »

Еве какво време не очекува од оваа недела

Во текот на неделата што ни претстои може да очекуваме пораст на максималните температури на воздухот кој ќе бидат малку над просекот за овој дел од годината. Времето се очекува да биде сончево, со умерена и значителна облачност. Постојат услови за слаб локален дожд и снег само на високите планини. …

Повеќе »

Се огласи портпаролот на Јавното обвинителство во врска сниманата телефонската комуникација: Еве што изјави

Со оглед на големиот интерес што во јавноста го предизвика информацијата за сознанијата дека е снимана телефонската комуникација остварена преку фиксна телефонска мрежа во зградата на јавното обвинителство, Јавното обвинителство на Република Македонија истакнува дека со исклучителна сериозност и внимателност се проверуваат сите аспекти на настанот и се работи на …

Повеќе »