Разно

Македонската вистинска православна црква почнува да ја гради својата прва архиепископија во Македонија

Македонската вистинска православна црква почнува да ја гради својата прва архиепископија во Македонија. Погледнете подолу на фотографиите, како ќе изгледа со своите придружни објекти: Погледнете ги фотографиите на втората страна:

Повеќе »

Под кои услови Груевски би му дал поддршка на Зоран Заев за формирање Влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говореше за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа. Низ интервјуто, на прашањето „под кои услови тој би му дал поддршка на Зоран Заев за формирање на влада“ Груевски одговори: – „Зоран Заев ќе …

Повеќе »

Се огласи здружението „За заедничка Македонија“! Еве што им порача на граѓаните од денес

Наредните три дена ќе се многу важни за сите оние кои ја сакаат заедничка Македонија, а не за оние кои сакаат да ја поделат. Ве покануваме да бидете со нас на улиците, неколку пати извојуваме помали многу значајни победи, убедени сме дека ќе победиме и во конечната битка бидејќи доброто …

Повеќе »

Еве како ќе одговорат од ВМРО-ДПМНЕ доколку СДСМ се обиде неделовнички да бира претседател на Собранието

ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори жестоко и соодветно доколку СДСМ се обиде на неделовнички начин да назначи претседател на Собранието, а и народот нема да остане со скрстени раце, порача денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. – Доколку СДСМ влезе во сценарио на неправно, незаконско, недемократско и неделовничко однесување во Парламентот треба …

Повеќе »

Се огласија од Европскиот парламент: Еве што му порачаа на ВМРО-ДПМНЕ

Советот на ЕУ, Европската Комисија и пратениците во Европскиот парламент очекуваат од македонскиот претседател да ги почитува демократските норми, а од ВМРО-ДПМНЕ да се однесува одговорно, пишува центарњус. Од институциите на ЕУ уште еднаш стигнаа остри критики на сметка на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и на ВМРО-ДПМНЕ поради блокадите на …

Повеќе »

Меркел му дала рок на Груевски да ја предаде власта! Кога Македонија ќе добие нова Влада?

На средбата на Малта, како што се дознава од добро известени извори, Груевски ја искарал германската канцеларка да не се меша во внатрешните работи на Македонија, а со тоа што и ги споменал септемвриските избори во Германија и сугерирал дека таа треба повеќе да се грижи за себе, отколку за …

Повеќе »

Заев оствари средба со шефот на Нато: Еве што му порача

Ви го пренесуваме соопштението на СДСМ во целост: Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски денеска се сретна со шефот на НАТО канцеларијата во Македонија, Горазд Бартол. Тема на разговорот беше процесот на формирање на новаата Влада во Р.Македонија и потребните реформски процеси за да се …

Повеќе »