СТИЛ

Од 2 јули старт на втората сезона на „Клан“ ексклузивно на Суперстар ТВ

За долгите жешки вечери ова лето, искусната авторска екипа на чело со креаторот на серијата Бобан Скерлиќ, подготви уште повозбудливо продолжение на популарната серија „Клан“. Премиерно на Суперстар ТВ, од 2 јули, публиката ќе има прилика во осум нови епизоди да ги проследи возбудливите приказни кои го следат понатамошниот подем …

Повеќе »

Користете медицинска заштита од сонце со минерални филтри кои ги одбиваат штетните УВ зраци!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д,  ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора и да се заштитиме од него, посебно при предолга изложеност, а особено децата. Нанесувањето на квалитетна крема за заштита од сонце е клучно …

Повеќе »

Промоција на добитниците на наградата ДЕНЕС 2022 во Националната галерија

Во Националната галерија на Република Северна Македонија вечер ќе бидат промовирани четворицата уметници финалисти на наградата ДЕНЕС 2022, Дарко Алексовски, Ивана Мирчевска, Кристина Пулејкова и Зоран Шекеров. Организацијата „Факултет за работи што не се учат“ во соработка со Центар за современи уметности – Скопје, Мрежата „Награди за млади визуелни уметници“ …

Повеќе »

Започна 11.Летен кампус на Воената академија – студенти и питомци од 16 земји ќе учествуваат на симулирани вежби во поддршка на мирот

Во организација на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” денеска во Центарот за обука „Пепелиште” беше отворен 11. Летен Кампус на кој учествуваат 90 студенти и питомци од 16 партнерски и пријателски земји. На овогодинешниот Летен кампус, учествуваат питомците и студентите од Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Хрватска, Италија, …

Повеќе »

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и во вечерните часови во северените делови ќе има изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал …

Повеќе »

Три четвртини од пушачите сакаат носителите на одлуки да ги земат предвид нивните ставови при изготвување на регулативите за тутун и никотин

Меѓународно истражување на компанијата Филип Морис Интернешнл опфати 44 илјади луѓе ЛОЗАНА, Швајцарија – Речиси секој осми пушач од 22 земји верува дека лидерите треба да ги почитуваат нивните ставови и интереси при одлучувањето за регулативите за тутунот и никотинот, покажа новото меѓународно истражување на компанијата Филип Морис Интернешнл. Истражувањето …

Повеќе »

Заврши 19.тото издание на Поточиња

На прагот од летото, детските желби станаа реалност. 19.тото издание на фестивалот Поточиња официјално се одржа на 18-ти и 19-ти јуни во Македонска филхармонија. „Поточиња“ докажа дека можеби е најдобриот детски фестивал кај нас. Фестивалот кој беше вистинска забава за најмалите се одржа во трите достапни термини изминатиот викенд и …

Повеќе »

Сончево и топло до 34 степени

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од 7 до 16, а максималните ќе се движат од 27 до 34 степени. УВ индексот ќе изнесува 8, соопшти Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »

Овој викенд ќе се пее на „ПОТОЧИЊА 2022“!

Во овој јунски долгоочекуван викенд, детските чекорчиња ќе брзаат кон Филхармонија, со желба да уживаат и пеат заедно со Поки и дечињата на новото издание на најомилениот детски фестивал во Македонија, – „ПОТОЧИЊА 2022“. Од организацијата на „Поточиња“ информираат дека на денот на секоја од претставите, – и во сабота …

Повеќе »