СТИЛ

ГРАД СКОПЈЕ ПОСТАВИ ДИГИТАЛНИ МЕРАЧИ НА БРЗИНА ЗА ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ ВО СООБРАЌАЈОТ

За да се зголеми безбедноста во сообраќајот и да се намали бројот на сообраќајни незгоди Градот Скопје постави дигитални мерачи на брзина пред средните училишта „Јосип Броз Тито“, „Панче Караѓозов“, „Здравко Цветковски, „Марија Кири Склодовска“ и „Боро Петрушевски“. На денешната промоција на дигиталните мерачи кои се донација од компанијата „Сава …

Повеќе »

РСБСП со апел: Биди одговорен учесник во сообраќајот! Биди дел од акцијата „Европски ден без жртви во сообраќајот“

Безбедноста во сообраќајот на патиштата претставува сериозен предизвик, односно сериозен проблем во сите современи општества. Секојдневно на улиците ширум Европа, се случуваат сообраќајни незгоди со фатални последици, предизвикани од неодговорни возачи, возачи под дејство на алкохол итн. Соочувајки се со растечкиот и загрижувачки тренд на зголемен број настрадани лица во …

Повеќе »

Филмот „Исцелител“ национален кандидат на Република Македонија за оваа награда за 2019 година

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата “Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје”, при  Друштвото на филмски работници на  Македонија  во состав: Игор Иванов – режисер и претседател на ДФРМ, Ирена Ристиќ – актер, Амернис Нокшиќи – актер, Горан Трајкоски – композитор, Игор Тошевски – ликовен уметник …

Повеќе »

ОБЈАВЕН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ФИНАНСИРАЊЕ ПРОЕКТИ И АКТИВНОСТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА ВО ГРАД СКОПЈЕ

  Град Скопје,  вчера (17 септември 2018 година) го објави Јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градoт за  2019  година, на кој може да се поднесат предлог-проекти за следните области:  Поддршка на проекти, манифестации и активности во доменот на професионалното, аматерското и …

Повеќе »

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ВО ФОКУСОТ НА ПРВИОТ ДЕН ОД ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА МОБИЛНОСТ 2018

Животната средина и климатски промени беа темите на презентациите што денеска се одржаа во ЕУ Инфоцентарот, како дел од активностите во првиот ден од Европската недела на мобилност 2018. На презентацијата акцент беше ставен на активностите на Град Скопје – новата веб-страница за животна средина, инвентарот на стакленички гасови за …

Повеќе »

Отворена втората канцеларија за превенција во Синѓелиќ

Заедно со потпретседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска во Синѓелиќ го означивме почетокот на работата на втората канцеларија за превенција. Целта на оваа канцеларија е граѓаните да се чувствуваат безбедно во местото каде што живеат и во нејзината најблиска околина, како и да добиваат информации …

Повеќе »

Сакала да ги исчисти пикавците од пред Влада, а полицијата противправно ја привела

Активистката за почиста животна средина Ирена Ристиќ од „НЕ БИДИ ЃУБРЕ“ синоќа била приведена од полицијата, поради како што вели она метење на пикавците покрај Влада„ Противправно бев приведена. Не добив одговор на ниту едно од многуте прашања кои логично се наметнуваа. Зошто ме пикаат во комбе? Што згрешив? Зошто …

Повеќе »

Во текот на изминатиот викенд издадени се 124 мандатни платни налози, додека 92 возила се подигнати со специјално возило “пајак”

Во текот на изминатите денови (14, 15. и 16.09.2018) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно 34 сообраќајни незгоди од кои две со тешки телесни повреди, 22 со лесни телесни повреди и 10 со материјална штета. Во сообраќајните незгоди две лица се здобиле со тешки телесни …

Повеќе »

Зголемени бројот на туристите и ноќевањата во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2018 година изнесува 176 310, а бројот на ноќевањата изнесува 687 976. Бројот на туристите во јули 2018 година, во однос на јули 2017 година, е зголемен за 14.9 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 17.8 …

Повеќе »